Kontenery - Eco Containers

Kontener chłodniczy – najważniejsze informacje

kontenery chlodnicze

Kontenery chłodnicze mają znaczenie w globalnej logistyce. Są istotnym elementem łańcucha dostaw dzięki czemu produkty wymagające mogą przebyć dalekie trasy nawet międzykontynentalne. W poniższym artykule wyjaśnimy wszystko co musisz wiedzieć o kontenerach chłodniczych.

Kontenery chłodnicze to specjalne kontenery, które dedykowane są towarom potrzebującym stałych warunków podczas podróży czy przechowywania. Mogą z powodzeniem znajdować się w nich produkty spożywcze, dla których warunki temperaturowe mają ogromne znaczenie aby zachować ich świeżość, np. nabiał, leki czy kwiaty. Jest to możliwe dzięki obecności agregatu chłodniczego, który jest odpowiedzialny za utrzymanie odpowiedniej temperatury przez cały okres przechowywania. Dostępne są one w wielu typach oraz rozmiarach. Można je także kupić oraz wynająć zarówno w wersji nowej jak i używanej. Opcji posiadania kontenera jest wiele, wszystko zależy od potrzeb klienta.

kontener chlodniczy

Poznaj typy kontenerów chłodniczych:

Kontenery typu reefer to standardowe kontenery chłodnicze posiadające jeden agregat chłodniczy. Zapewnia on wewnątrz kontenera zakres temperatur od +30°C do -30°C. Kontenery mogą występować w kilku rozmiarach: 10’ 20’ 40’ i 45’.

Istnieją także mroźnie kontenerowe, które posiadają więcej niż jeden agregat (nawet do 5), dzięki czemu mrożenie odbywa się szokowo, mogąc uzyskać jeszcze niższą temperaturę wynoszącą do -40°C. Na rynku dostępne są w rozmiarach 20’ 40’ i 45’.

Kontenery izotermiczne to modele typu chłodniczego, które posiadają niesprawny agregat bądź w ogóle go nie mają. Posiadają konstrukcję kontenera chłodniczego, dzięki czemu towary wrażliwe mogą być chronione wewnątrz kontenera przed nagłymi zmianami temperatury, zapewniając im tym samym w miarę stabilne warunki. Kontenery występują w rozmiarach 20’ 40’ i 45’.

Kontenery superstore to nic innego jak kilka połączonych ze sobą chłodni. Najmniejszy superstore może powstać z połączenia dwóch kontenerów chłodniczych, a limit tak naprawdę zależy od chęci klienta. Kontenery są łączone ze sobą długimi ścianami bocznymi, tworząc tym samym większą przestrzeń chłodniczą. Występują one w formie magazynów. Rozmiar kontenerów superstore zależy od tego jakie kontenery chce ze sobą połączyć klient. Zakres utrzymywanej temperatury jest taki sam jak w przypadku kontenerów typu reefer.

chłodnia superstore

Wymiary kontenerów chłodniczych

Wszystkie kontenery o ile nie są zmodyfikowane posiadają zunifikowane rozmiary, tak, aby mogły być transportowane po całym świecie różnymi środkami transportu, np. statkiem czy samochodem ciężarowym. Jedynie kontenery typu superstore, które służą jako magazyny mogą zmieniać swój rozmiar, w zależności ile kontenerów zostanie ze sobą połączonych.

TYP KONTENERA WYMIARY ZEWNĘTRZNE [mm] WYMIARY WEWNĘTRZNE [mm] TARA[kg] ŁADOWNOŚĆ[kg] POJEMNOŚĆ[m³]
Chłodnia 20' 6058 x 2438 x 2591 5458 x 2290 x 2288 2245 28 235 33,1
Chłodnia 40' 12192 x 2438 x 2896 11548 x 2290 x 2552 4720 29 280 67,7
Chłodnia 45' 13716 x 2556 x 2896 130303 x 2438 x 2575 6450 27 550 83,1

Działanie kontenera chłodniczego

Aby kontener dobrze spełniał swoją funkcję i utrzymywał towary w odpowiedniej temperaturze, wyjaśnimy na jakiej zasadzie działa agregat chłodniczy, który jest odpowiedzialny za stabilne warunki. Należy pamiętać o tym, że istotny jest sposób załadowania towarów do wnętrza kontenera. Jest to zależne od podłogi jaka się w nim znajduje. Chłodnie posiadają dwa typy podłóg: płaską oraz typu gretting. Podłoga płaska w kontenerze pozwala na ładowanie towarów na paletach, tak, aby zachować odstęp między nimi a podłogą co pozwala na sprawką cyrkulację powietrza. Typ gretting to podłoga z tzw. wzdłużnymi żebrowaniami w kształcie litery T. Na takiej podłodze towary mogą być poustawiane w kartonach, gdyż szczeliny pomiędzy żebrowaniami zapewniają swobodny przepływ powietrza. Ponadto wewnątrz na ścianach bocznych kontenera znajdują się narysowane czerwone linie, które wyznaczają górną krawędź ładowania. Powyżej nich nie powinien znajdować się towar, tak aby powietrze swobodnie mogło przepływać górą zapewniając sprawną cyrkulację w kontenerze

Kontener chłodniczy aby działać sprawnie powinien być przede wszystkim zamknięty, tak aby powietrze z niego nie uciekało przez drzwi. Agregat chłodniczy jest odpowiedzialny za chłodzenie towarów wewnątrz kontenera. Działa on na zasadzie wdmuchiwania powietrza, generując tym samym jego przepływ wewnątrz kontenera. Aby agregat mógł działać, należy go podłączyć do źródła zasilania na placu, na naczepie kontenerowej bądź na statku. Warto pamiętać także o tym, że kontener może przez dłuższy czas pozostać bez źródła prądu w przypadku gdy czeka on chociażby na dalszą podróż np. na terminalu. Należy wtedy zamontować na kontenerze generator prądu. Jego wygląd przypomina plecak, gdyż jest on zawieszony na głównych kostkach narożnych przedniej ściany szczytowej (tam gdzie znajduje się agregat). Pozwala to na utrzymanie pracy agregatu chłodniczego przez dłuższy czas bez dostępu do źródła zasilania.

Agregaty chłodnicze w kontenerach mają także czujniki innych parametrów, które są również bardzo istotne przy zachowaniu odpowiednich stałych warunków. Mowa tutaj o czujniku wilgotności czy parowniku. Czujnik wilgotności w kontenerze chłodniczym jest odpowiedzialny za utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci, w zależności od potrzeb ładunku. Parownik zaś odpowiada za odpowiednią wentylację, zasysając świeże powietrze. Posiada także system zapobiegający zamarzaniu wywiewu, aby nawiew działał bez żadnych przeszkód. Dzięki temu towary oddając własne ciepło i wilgoć nie będą wpływać same sobie negatywnie na warunki podczas transportu.

Należy pamiętać, że za wszystkie parametry, tj. temperaturę, wilgoć czy wentylację odpowiadają czujki, które są podłączone do sterownika stanowiącego komputer pokładowy chłodni. W ustalonym odstępie czasowym zbiera on dane, mogąc tym samym warunki jakie mają miejsce wewnątrz kontenera podczas jego podróży. Istnieje także możliwość zamontowania wewnątrz kontenera dodatkowego rejestratora temperatury, który zbiera dane podobnie jak sterownik. Rejestrator ten w formie przenośnej pamięci można podpiąć do urządzenia w celu odczytania raportu w formacie pdf. Pozwoli to na otrzymanie pełnej historii temperatury i w razie jakiś niejasności ustalenia przyczyny wszelkich zmian warunków podczas podróży.

Kontenery chłodnicze dzięki swoim wszystkim możliwościom z powodzeniem sprawdzają się wielu branżach zarówno sezonowo jak i przez cały rok. Aby były one sprawne przez wiele lat należy regularnie przeprowadzać z nich inspekcje, tak aby w razie potrzeby szybko wychwycić wszelkie usterki. Nie ważne, czy w transporcie, czy jako magazyn, kontenery morskie to idealne rozwiązanie.