Kontenery - Eco Containers

Słowniczek

AGREGAT

To urządzenie elektryczne montowane w kontenerach chłodniczych. To dzięki niemu możliwe jest ustawienie dowolnej temperatury z zakresu -30*C do +30*C, która ma panować we wnętrzu. Jest kilka marek agregatów: Carrier, Daikin, Starcool oraz ThermoKing. Każdy z nich ma inne zalety oraz inny zakres temperatur.

BRIDGE FITTING

Zaczep mocowany w kostkach, umożliwiający łączenie boczne kontenerów.

CORTEN

Specjalny rodzaj stali grubości 2 mm, z którego produkuje się kontenery. Rodzaj stali niskostopowej z podwyższoną zawartością miedzi, z której produkuje się kontenery. Wysoka odporność na warunki atmosferyczne.

CSC

Naklejka potwierdzająca dopuszczenie do transportu. Posiada wybitą datę, do której dany kontener może być używany do transportu morskiego. Ang. Convention for Safe Containers, inaczej dopuszczenie kontenera do transportu morskiego.

GRETING

To aluminiowa podłoga, typowa dla kontenerów chłodniczych. Ma profil litery „T”, który ułatwia przepływ powietrza pod towarem. Niektóre chłodnie posiadają płaską podłogę, która ma rowki spełniające tę samą funkcję. Dzięki gretingowi możemy składować towar w chłodni bez użycia palet.

HDS

To auto wyposażone w ramię do rozładunku np. kontenerów. W zależności od mocy HDS może okazać się niewystarczający, wtedy wystarczy nawet mały dźwig.

LOCK BOX

Metalowa nakładka w formie pudełka, która uniemożliwia manipulacje przy kłódce. Dodatkowe zabezpieczenie przy zamknięciu kontenera (na wrotach), uniemożliwia np. przecięcie kłódki.

NAJAZD

Rampa umożliwiająca bezproblemowy wjazd do kontenera. Umożliwia załadunek towaru paleciakiem lub wózkiem widłowym.

NOR

Non operating reefer, inaczej kontener chłodniczy z niedziałającym agregatem. Taki kontener może być używany jako izoterma i być transportowany w cenie kontenerów standardowych.

PODŁOGA

W kontenerze jest wykonana z laminowanej sklejki.

PTI

Czyli pre-trip inspection. Jest to procedura której poddawany jest każdy kontener chłodniczy, aby sprawdzić jego zdatność do załadunku oraz poprawność działania instalacji chłodniczej. Każdy agregat ma naklejkę z datą ostatniego przeglądu- jest to gwarancja sprawności danego kontenera. Inaczej inspekcja / przegląd przed podróżą lub przed transportem do klienta.

SOC

Shipper's owned container, inaczej kontener, który jest wysyłany z towarem jako ładunek. Kontener podczas frachtu morskiego należy do klienta.

TWISTLOCK

Specjalna „spinka”, która pozwala łączyć ze sobą kontenery w pionie.

UCHO CELNE

Nakładka z otworem przy ryglu lub na drzwiach, dzięki której możliwe jest zamknięcie kontenera plombą lub kłódką.

WAM

Urządzenie zamontowane w kontenerze chłodniczym, które pozwala na zdalny monitoring temperatury w kontenerze oraz pozostałych parametrów.