Kontenery - Eco Containers

Czym się różni kontener 40’DV od 40’HC?

kontener 40HC

Kontenery morskie to najpowszechniejsze kontenery, które najczęściej są na co dzień używane w transporcie jak i również jako magazyny. Posiadają stalową konstrukcję w kształcie prostopadłościanu, dzięki czemu z łatwością można przewozić i przechowywać w nich towary. Kontenery morskie posiadają różne wielkości, które są zunifikowane na całym świecie, dzięki czemu bez problemu można dostarczać w nich produkty nawet na drugi kraniec globu. Wśród nich znajdziemy zarówno mniejsze kontenery 20’ mające około 6m długości jak i większe kontenery 40’, których długość to 12m.

Kontenery oprócz swojej standardowej wielkości mogą mieć także różne typy oznaczone odpowiednimi symbolami, dzięki którym z łatwością można je rozróżnić. Dwoma podstawowymi typami są kontenery 40’DV (Dry Van) i 40’HC (High Cube). Czym zatem kontener 40DV różni się od kontenera 40HC? 

Główną różnicą jest ich wysokość. Kontener 40’DV ma wysokość 2,6 metra, zaś kontener 40’HC jest o 30cm wyższy, tym samym osiągając 2,9m wysokości. Za różnicą wysokości idzie także różnica pojemności, gdyż w przypadku standardowego kontenera DV pojemność to 67,6m3 i 25 europalet, a kontener HC przy takiej samej ilości palet może zmieścić o prawie 10m3  więcej, mając limit pojemności sięgający 76m3. Wynika z tego fakt iż w kontenerze high cube dzięki 30cm zapleczu zmieści się więcej ładunku w pionie. 

Kontener 40’DV dedykowany jest towarom o bardziej standardowych rozmiarach, zaś kontener 40’HC świetnie się sprawdzi dla wyższych produktów oraz towarów o niestandardowych rozmiarach. Kontener high cube z racji, że jest wyższy to jest również cięższy.

Czy wybrać zatem kontener 40’DV czy 40’HC? To zależy od charakterystyki towaru jaki chcemy w nim umieścić. Do standardowych towarów zdecydowanie sprawdzi się kontener 40’DV, zaś do produktów, które są wyższe warto rozważyć wybór kontenera 40’HC.