Dlaczego kontenery morskie są popularne w budownictwie?
Pierwotne zastosowanie kontenerów morskich służyło przewozowi towarów wieloma środkami transportu, np. samochodem ciężarowym, statkiem czy koleją. Jednakże wraz ze wzrostem popularności kontenerów na rynku, dostrzeżono inne ich zastosowania, w których obecnie doskonale się odnajdują. Konstrukcja kontenerów oraz szereg zalet jakie niesie korzystanie z nich sprawiły, że z powodzeniem można je wykorzystać w wielu dziedzinach – w handlu, jako mieszkania, biura, magazyny, czy w przemyśle – np. w budownictwie. Przedstawimy dziś powody, dla których kontenery morskie z powodzeniem odnajdują się w budownictwie.
Należy zacząć od tego, że kontenery morskie w branży budowlanej dzielą się na dwie główne kategorie – jako kontenery, z których powstają różne budowle oraz jako zaplecze na placu budowy.
Kontenery wykorzystywane jako materiał budulcowy cechują się wieloma zaletami:
Cena kontenerów morskich jest stosunkowo niska w porównaniu do ceny typowych materiałów budowlanych, zwłaszcza jeżeli zakup dotyczy używanych modeli. Dzięki ich modułowemu charakterowi, pozwalającemu łączyć je w większe konstrukcje koszty postawienia takiej konstrukcji są o wiele tańsze niż w przypadku postawienia tradycyjnej budowli.
Obiekty zbudowane z kontenerów stawia się stosunkowo szybko, gdyż nie trzeba stawiać elementów ścian z racji iż są to już gotowe moduły. Łatwiej i szybciej się adaptuje je także pod potrzeby, np. izolację, sanitariaty czy elektrykę.
Konstrukcja kontenerów została zaprojektowana tak, aby były odporne przed wszelkimi warunkami atmosferycznymi. Opady, wiatr czy korozja nie sprawiają im żadnego problemu. Są także dość wytrzymałe na różne uszkodzenia mechaniczne. Pozwala to na budowanie z nich obiektów w różnych strefach klimatycznych.
Modułowość kontenerów sprawia, że są elastyczne pod kątem tworzenia z nich obiektów. Kontenery morskie można łączyć zarówno w poziomie (zarówno łącząc dłuższe jak krótsze ściany ze sobą) jak i piętrować pionowo tworząc kondygnacje piętrowe. Dzięki temu mogą mieć różne wielkości, dostosowane do potrzeb nabywcy od malutkich domków po spore biurowce czy hotele.
Kontenery morskie pomimo swojej stalowej konstrukcji są uważane za ekologiczne jednostki. Cykl życia kontenera to spokojnie kilkadziesiąt lat, przy czym mogą one być poddane recyklingowi, co oznacza, że z używanego kontenera można stworzyć całkiem nowy twór, np. domek letniskowy czy biuro. Kontenery morskie można w łatwy sposób modyfikować nadając im nowe życie.
Kontenery morskie, które służą jako zaplecze na placach budowy także mają wiele korzyści:
Kontenery morskie z racji swojego dość surowego wyglądu i mocnej konstrukcji idealnie sprawdzają się jako magazyny na placach budowy, gdyż sprzęt i narzędzia, które bardzo często nie są idealnie czyste mogą być w nich przechowywane bez obawy o uszkodzenie wnętrza.
Biura z kontenerów to doskonała opcja szczególnie na placach budowy, gdzie budowa jest czasowa i wybudowanie biura nie jest tam korzystną opcją. Dodatkowo biuro na placu budowy nie może zabierać zbyt wiele miejsca, więc kontener biurowy będzie w tym wypadku doskonałym wyborem.
Kontenery morskie jak również kontenery morskie często są wykorzystywane na placach budowy jako zaplecza socjalne typu szatnie, stołówki, a nawet miejsca do spania. Bardzo często wyposażone są w sanitariaty, z których pracownicy mogą korzystać.
Największym atutem kontenerów jest ich mobilność. Można je przewozić różnymi środkami transportu. Zatem gdy firma budowlana kończy budowę i chce oddać wynajęte kontenery, lub w przypadku gdy je zakupiła przewieźć w inne miejsce, nie ma z tym problemu. Biura, magazyny i pomieszczenia socjalne bez problemu mogą zmienić swoje miejsce.
Popularność kontenerów morskich w budownictwie wynika z ich wszechstronności, trwałości i nowoczesnego charakteru. Należy jednak pamiętać, że nie każdy będzie akceptował wizualnie ich nowoczesny aczkolwiek industrialny wygląd. Dzięki swojej mobilności, niskim kosztom oraz przyjazności środowisku, stały się one atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych metod budowlanych jak również idealnym zapleczem załogi odpowiedzialnej za budowanie. Kontenery morskie odpowiednio zaadaptowane, mogą być zarówno funkcjonalnym, jak i estetycznym rozwiązaniem w całej branży budowlanej.