Problemy kontenerów morskich w transporcie
Transport kontenerów morskich jest obecnie na dość rozbudowanym poziomie i obejmuje drogę wielu tysięcy kilometrów dla jednego kontenera morskiego różnymi środkami transportu. Tak dalekie trasy wiążą się często z różnymi problemami podczas transportu, z którymi na co dzień musi się borykać branża logistyczna.
Zagubione kontenery na morzu. Jak często się to zdarza?
Bardzo duża ilość kontenerów przebywa drogę morską pomiędzy kontynentami, szczególnie z Chin, które są głównym producentem samych kontenerów. Niestety przez to „dryfujące kontenery” zdarzają się dość regularnie, chociaż wpływ na ich liczbę ma wiele czynników zarówno naturalnych jak i antropogenicznych.
Według raportów Międzynarodowej Rady ds. Żeglugi rocznie w morzach i oceanach gubi się średnio 1400-2000 kontenerów. Ta liczba może jednak wzrosnąć, na co wpływ mają niecodzienne zjawiska pogodowe czy np. działania wojenne prowadzone na morzach bądź nieszczęśliwe wypadki. Do głównych przyczyn zagubienia kontenerów należą:
Problemy z ginięciem kontenerów morskich w morzach i oceanach niosą za sobą dalsze negatywne skutki w postaci:
Kradzieże, uszkodzenia i inne ryzyka
Kradzież kontenerów morskich odbywa się na wielu etapach ich drogi od nadawcy do finalnego odbiorcy. Przypadki kradzieży często zdarzają się w portach, gdyż są to ogromne powierzchnie, na których znajdują się na nich duże ilości przeładowanych towarów, przez co ciężko jest dopilnować 100% bezpieczeństwa. Kradzież kontenera morskiego może także wystąpić podczas transportu lądowego. W obszarach o niskim poziomie bezpieczeństwa kontenery są czasami skradzione podczas postojów samochodów ciężarowych lub pociągów. Bardzo rzadko zdarzają się także kradzieże kontenerów na statkach, które mogą przeprowadzać organizacje przestępcze.
Kradzież kontenerów morskich może odbywać się różnymi metodami. Przestępcy mogą uzyskiwać nielegalne dostępy do kontenerów dzięki znajomości luk w zabezpieczeniach portów, systemów IT oraz w krajach z kontrolami niskiej jakości. Kontenery morskie mogą zostać także skradzione poprzez typowy napad na kierowców ciężarówek bądź na pociągi podczas postoju. Grupy przestępcze mogą także fałszować dokumentację przewozowe przez co kontener może zostać wydany osobie nieuprawnionej.
Uszkodzenia kontenerów podczas transportu zdarzają się stosunkowo często. Mogą to być zwykłe otarcia wynikłe podczas przeładunków, lecz także poważniejsze uszkodzenia spowodowane, np. wypadkiem ciężarówki z kontenerem bądź upadku kontenera spowodowanego złymi warunkami atmosferycznymi w miejscu składowania.
Jak firmy minimalizują straty?
Aby zminimalizować możliwość utraty kontenerów, firmy stosują szereg różnych działań:
2. Procedury bezpieczeństwa
3. Polisy ubezpieczeniowe
4. Szkolenia
Problemy w transporcie kontenerowym spowodowane różnymi czynnikami, tj. zaginięcia czy kradzieże nie zawsze są możliwe do rozwiązania, gdyż nie mamy wpływu chociażby na gwałtowne zmiany pogody, przez które można stracić kontenery. Mimo wszystko rozwój technologii na przestrzeni kilkudziesięciu lat i coraz bardziej zaawansowany rozwój logistyki wprowadza coraz więcej ulepszeń i zabezpieczeń, dzięki którym starają się wyeliminować jak najwięcej sytuacji mogących powodować jakiekolwiek straty. Dalekie podróże kontenerów powodują, że nie da się wyeliminować wszystkich czynników, które zagrażają kontenerom lecz dotychczasowy rozwój daje nadzieję na zmniejszającą się ilość wszelkich problemów, które kontenery mogą napotkać.