Kontenery - Eco Containers

Kontenery morskie w czasach pandemii

kontener morski

Kontenery morskie w czasach pandemii

Wydarzenia na świecie wymagają systematycznego tworzenia nowych rozwiązań i poszukiwania środków do radzenia sobie z globalnymi problemami. Pomimo postępującego rozwoju technologii w każdej dziedzinie, specjaliści często sięgają po znane i sprawdzone rozwiązania nadając im nowe funkcje. Kontenery znajdują zastosowanie w wielu branżach. Wykorzystywane są do przewozu ładunków w transporcie morskim, powstają w nich biura, a także bywają inspiracją dla architektów poszukujących ciekawego designu. Obecna sytuacja spowodowała, że powstają w nich nawet prototypy szpitali.

Świat walczy z COVID-19

Epidemia rozprzestrzeniła się na wszystkie kontynenty. Dotyka wszystkich ludzi bez względu na ich pochodzenie, status społeczny czy posiadany majątek. Każdy kraj stosuje obostrzenia, angażuje do pomocy wszystkie służby, wprowadza dodatkowe środki bezpieczeństwa. Nie da się ukryć, że na pierwszym planie walki z wirusem są osoby pracujące w ochronie zdrowia. W Polsce w każdym województwie przekształcono jeden szpital na jednoimienny, by zapobiegać roznoszeniu się choroby wśród pacjentów i personelu placówek medycznych. Przed budynkami postawiono specjalne namioty, służące do triażowania. Odbywa się w nich wstępne badanie pacjentów i podejmuje decyzje, gdzie dalej skierować chorego. Niestety, istnieją państwa z bardzo wysokimi wskaźnikami zachorowań, np. we Włoszech czy Hiszpanii. W konsekwencji zabrakło łóżek na oddziałach zakaźnych i zaczęto tworzyć prowizoryczne sale, np. w centrum wystawienniczym w Madrycie. Z podobnym problemem zetknięto się również jeśli chodzi o kostnice. Przykładem jest przekształcenie części lotniska w Birmingham w miejsce mogące pomieścić 1500 ciał.

Kontenery w służbie medycznej

W celu zwiększenia możliwości oddziałów intensywnej opieki, pochodzący z Włoch architekci Carlo Ratti i Italo Rota wraz ze studiem inżynieryjnym Jacobs i studiem cyfrowym Squint Opera, zaprojektowali specjalistyczną kapsułę, z połączonych ze sobą kontenerów morskich transportowych. Mają one służyć jako tymczasowe, łatwe w przewozie i szybkie  w montażu placówki medyczne, które mogą trafić do każdego miejsca na świecie. Są zgodne z normami AIIR (Airborne Infection Isolation Rooms). Spełniają rolę tradycyjnych namiotów szpitalnych, mają jednak system wentylacyjny wytwarzający wewnątrz podciśnienie, dzięki czemu zapewniają wyższy poziom ochrony przed rozprzestrzenianiem się wirusa. Określane są jako Connected Units for Respiratory Ailments (CURA), co po łacinie oznacza “wyleczenie”. Będą tak bezpieczne, jak wyizolowany oddział szpitalny. 

kontenery morskie szpital

Jest to niekomercyjny projekt typu open source, opracowany przy finansowaniu paneuropejskiego banku UniCredit. Sprowadza się on do łączenia ze sobą kontenerów transportowych o długości 20 stóp, z wstawionymi drzwiami i oknami. Dzięki modułowej konstrukcji można tworzyć różne konfiguracje (od 4 do 40 łóżek). Może ona służyć także jako przebieralnia. W jednym pomieszczeniu znajduje się specjalistyczny sprzęt medyczny dla dwóch osób wymagających intensywnej terapii. Montaż zajmuje nie więcej czasu niż stawianie namiotu szpitalnego. Kontenery mogą być umieszczane w pobliżu budynku jako dodatkowe sale, np. na parkingu, bądź też tworzyć indywidualne jednostki polowe.

Pierwszy prototypowy oddział złożony z kapsuł został zainstalowany w Turynie na północy Włoch. Wybór miejsca mógł zostać podyktowany tym, iż jest to jeden z najbardziej dotkniętych regionów wirusem SARS-CoV-2 w tym kraju. Od powstania projektu do rozpoczęcia funkcjonowania tej jednostki minęło zaledwie kilka tygodni. Jest to potwierdzenie na prostotę transportu i montażu tych modułów.

Wielofunkcyjne zastosowanie

Kolejny raz przekonujemy się o tym, że kontenery mogą służyć nie tylko do transportu czy jako lokum socjalne. Być może dzięki projektowi CURA, powstałemu z potrzeby sytuacji, konstruowanie oddziałów z metalowych pomieszczeń stanie się bardziej powszechne. Byłoby to idealne rozwiązanie nie tylko na rozbudowę placówki, ale też i sposób na przeniesienie sal szpitalnych na czas remontu w głównym budynku. W przyszłości dzięki dostosowaniu do regulacji sanitarnych, mogłyby służyć także jako prywatne gabinety lekarskie w różnych specjalizacjach. Sprawdziłyby się także jako mobilne punkty pobierania krwi czy laboratoria, które po określonym czasie zostają złożone i przewiezione w inne miejsce. Jeszcze łatwiej przekształcić je w poczekalnie czy pomieszczenia socjalne dla lekarzy i pielęgniarek. 

Bezpieczna obsługa klienta

Kontener biurowy przeznaczony do bezdotykowej obsługi klienta wykonany został na bazie nowego kontenera morskiego 20'HC. Pozwala on na odizolowanie personelu od interesantów. Pomieszczenia odgrodzone są szczelną, przejrzystą barierą, dzięki czemu spełniają wymóg izolacji. Posiadają duże przeszklenia, osobne drzwi wejściowe, uchylne okna oraz wentylację. Po stronie personelu występuje nadciśnienie, a od strony petenta podciśnienie i zasysający powietrze wentylator. Dzięki temu ciąg powietrza zawsze zmierza w kierunku klienta. Po obu stronach został zainstalowany interkom dla dobrej komunikacji, a także wnęka na dokumenty dla interesanta.

mobilny punkt obsługi klienta

Kontener stworzono z myślą o bezpieczeństwie zarówno personelu jak i petenta, zapewniając wysoki poziom higieny i sterylności. Sprawdzi się on jako punkt obsługi petentów, mobilny sekretariat, a także może posłużyć do przeprowadzania konsultacji lekarskich.