Jak długo można przechowywać żywność w kontenerze chłodniczym?

Kontenery chłodnicze to specjalny rodzaj kontenerów morskich, służący do transportu i przechowywania towarów, które wymagają stałej temperatury przez cały czas, aby zachować świeżość. Występuje na globalnym rynku w zunifikowanych rozmiarach, z czego najpopularniejsze to chłodnie 20 stopowe, 40 stopowe i 45 stopowe. Kontener chłodniczy nie musi być nowy, gdyż używane modele także świetnie się nadają w codziennym transporcie.
Chłodnie wykorzystuje się na co dzień w wielu branżach, tj. spożywczej, gastronomicznej, handlowej, medycznej i farmaceutycznej, chemicznej, kosmetycznej, rolniczej, a co za tym idzie, można w nich przechowywać i transportować różne towary, np. owoce, warzywa, mięso, ryby, nabiał, mrożonki, leki, kwiaty, kosmetyki oraz wiele innych.
Czynniki mające wpływ na trwałość produktów w kontenerach chłodniczych
Temperatura – Budowa kontenera chłodniczego jest dopasowana pod transport i przechowywanie, gdyż kontener ma kształt prostopadłościanu o karbowanych blachach i doskonałej izolacji wewnątrz. Posiadają agregat chłodniczy, który utrzymuje stałą temperaturę wewnątrz od -30°C do +30°C. Dzięki temu niezależnie od tego czy produkt potrzebuje bardzo zimnej czy ciepłej temperatury, jest ona zapewniona przez cały czas.
Poszczególne grupy produktów potrzebują także różnych temperatur:
Wilgotność - Chłodnie kontenerowe posiadają także ustawienia odpowiedniej wilgotności, tak aby produkty nie uległy zepsuciu. Jest to istotne przy różnych grupach produktów, np. w warzywach sałata potrzebuje dużej wilgotności, zaś cebula niskiej. Wilgotność można z łatwością monitorować, dzięki czemu można mieć stałą kontrolę nad warunkami panującymi w środku i otrzymywać powiadomienia gdyby parametry miały ulec zmianie.
Czas przechowywania – produkty w zależności od ich rodzaju będą mogły być przechowywane w kontenerach dłużej lub krócej. Dobrym przykładem są leki, które mają stosunkowo długą datę przydatności, a np. mięso, które dość krótkim czasie musi trafić do konsumenta.
W przypadku gdy niewłaściwie zarządza się temperaturą może dojść do psucia się produktów, co w konsekwencji jest zagrożeniem zdrowia dla konsumentów. Powodów tego może być wiele:
Jak przygotować produkty do transportu kontenerem?
Należy także pamiętać, że kontenery powinny być na bieżąco poddawane inspekcjom i kontrolom, aby nie dopuścić np. do zepsucia agregatu, gdyż wtedy kontener chłodniczy nie będzie zdatny do użytku.
Długość przechowywania produktów w kontenerze chłodniczym będzie zależna przede wszystkim od daty przydatności danego produktu, a także sposobie przechowywania, który jest uzależniony od wielu czynników. O ile produkty w transporcie stosunkowo krótko przebywają w kontenerach (tylko na czas transportu), o tyle produkty magazynowane w chłodni, która stoi stacjonarnie są bardziej narażone na różne czynniki zewnętrzne i tutaj warto zwrócić uwagę na warunki przechowywania.