Kontenery - Eco Containers

Jak długo można przechowywać żywność w kontenerze chłodniczym?

produkty spożywcze a chłodnia kontenerowa

Kontenery chłodnicze to specjalny rodzaj kontenerów morskich, służący do transportu i przechowywania towarów, które wymagają stałej temperatury przez cały czas, aby zachować świeżość. Występuje na globalnym rynku w zunifikowanych rozmiarach, z czego najpopularniejsze to chłodnie 20 stopowe, 40 stopowe i 45 stopowe. Kontener chłodniczy nie musi być nowy, gdyż używane modele także świetnie się nadają w codziennym transporcie. 

Chłodnie wykorzystuje się na co dzień w wielu branżach, tj. spożywczej, gastronomicznej, handlowej, medycznej i farmaceutycznej, chemicznej, kosmetycznej, rolniczej, a co za tym idzie, można w nich przechowywać i transportować różne towary, np. owoce, warzywa, mięso, ryby, nabiał, mrożonki, leki, kwiaty, kosmetyki oraz wiele innych.

Czynniki mające wpływ na trwałość produktów w kontenerach chłodniczych

Temperatura – Budowa kontenera chłodniczego jest dopasowana pod transport i przechowywanie, gdyż kontener ma kształt prostopadłościanu o karbowanych blachach i doskonałej izolacji wewnątrz. Posiadają agregat chłodniczy, który utrzymuje stałą temperaturę wewnątrz od -30°C do +30°C. Dzięki temu niezależnie  od tego czy produkt potrzebuje bardzo zimnej czy ciepłej temperatury, jest ona zapewniona przez cały czas. 

Poszczególne grupy produktów potrzebują także różnych temperatur:

Warzywa i owoce: 0°C do nawet 14°C
Mięso i ryby: w granicach 0°C lub nawet lekko poniżej zera
Produkty mleczne:  0°C-8°C
Produkty mrożone: -18°C i więcej
Leki i szczepionki: 2°C-8°C
Kosmetyki: 2°C-8°C
Kwiaty cięte: w granicach 0°C
Inne produkty, np. czekolada: 12°C-18°C czy wino: 10°C-15°C

Wilgotność - Chłodnie kontenerowe posiadają także ustawienia odpowiedniej wilgotności, tak aby produkty nie uległy zepsuciu. Jest to istotne przy różnych grupach produktów, np. w warzywach sałata potrzebuje dużej wilgotności, zaś cebula niskiej. Wilgotność można z łatwością monitorować, dzięki czemu można mieć stałą kontrolę nad warunkami panującymi w środku i otrzymywać powiadomienia gdyby parametry miały ulec zmianie.

Czas przechowywania – produkty w zależności od ich rodzaju będą mogły być przechowywane w kontenerach dłużej lub krócej. Dobrym przykładem są leki, które mają stosunkowo długą datę przydatności, a np. mięso, które dość krótkim czasie musi trafić do konsumenta.

W przypadku gdy niewłaściwie zarządza się temperaturą może dojść do psucia się produktów, co w konsekwencji jest zagrożeniem zdrowia dla konsumentów. Powodów tego może być wiele:

zbyt częste otwieranie drzwi kontenerowych, przez co temperatura się podnosi i nie zdąża się ponownie obniżyć do zadanego poziomu
awarie agregatu mogą mieć wpływ na zepsucie się towarów w środku przez niekontrolowane zmiany temperatury
źle ustawiona temperatura – zbyt wysoka przyspiesza psucie się produktów, które potrzebują niskich temperatur, zaś zbyt niska może prowadzić do uszkodzenia struktury wrażliwych produktów
złe rozmieszczenie towarów ma znaczący wpływ na obieg powietrza wewnątrz kontenera. Jeżeli utrudnimy powietrzu przedostanie się do danego miejsca w kontenerze, np. poprzez ułożenie produktów powyżej linii zaznaczonej w każdej chłodni, do której powinno się ładować towary, wówczas produkty znajdujące się tam mogą ulec zepsuciu.
Uszkodzenie izolacji sprawi, że powietrze z zewnątrz będzie przedostawało się do środka, co wpłynie na wahania temperatury

Jak przygotować produkty do transportu kontenerem?

Należy zadbać o odpowiednie zapakowanie produktów. Bez różnicy, czy produkty będą stały w kartonach czy na paletach, powinny być dobrze zaizolowane, np. folią czy styropianem, aby uniknąć wahań temperatury. Jednak nie można zapominać o odpowiedniej wentylacji, ponieważ powietrze w kontenerze powinno dotrzeć do wszystkich produktów jednakowo. Opakowania powinny mieć dobrą trwałość, aby podczas transportu produkty nie uszkodziły się. Warto także zabezpieczyć je przed działaniem wilgoci.
Kontenery, które będą chłodzone, powinny być schłodzone już przed załadunkiem, aby uniknąć szoku temperaturowego po włożeniu do kontenera, gdyż chłodnia nie obniża szybko temperatury tylko utrzymuje temperaturę produktów. Należy zapewnić także stałość temperatury od początku transportu aż do jego końca.
Warto sprawdzić stan jakości produktów przed włożeniem ich do kontenera, gdyż nadpsute produkty, pomimo odpowiedniej temperatury mogą podczas podróży zainfekować inne.
Należy ustawić odpowiednie parametry w kontenerze przed załadunkiem i odczekać aż zostaną osiągnięte, aby produkty miały odpowiednie warunki wewnątrz od samego początku.
Kontener powinien zostać także odpowiednio przygotowany, tzn. zdezynfekowany i sprawdzony, aby żadne drobnoustroje, który mogły zostać po poprzednim transporcie nie miały wpływu na nowe zlecenie.
Logistyka w transporcie jest tu także kluczowym elementem. Trasa powinna być zaplanowana w ten sposób, aby nie było zbyt dużych postojów i nie nastąpiło odłączenie agregatu, ponieważ przerwa w utrzymaniu warunków grozi zepsuciem towarów

Należy także pamiętać, że kontenery powinny być na bieżąco poddawane inspekcjom i kontrolom, aby nie dopuścić np. do zepsucia agregatu, gdyż wtedy kontener chłodniczy nie będzie zdatny do użytku.

Długość przechowywania produktów w kontenerze chłodniczym będzie zależna przede wszystkim od daty przydatności danego produktu, a także sposobie przechowywania, który jest uzależniony od wielu czynników. O ile produkty w transporcie stosunkowo krótko przebywają w kontenerach (tylko na czas transportu), o tyle produkty magazynowane w chłodni, która stoi stacjonarnie są bardziej narażone na różne czynniki zewnętrzne i tutaj warto zwrócić uwagę na warunki przechowywania.