Kontenery - Eco Containers

Rozmiar ma znaczenie. Jak duży kontener wybrać?

kontener morski, kontener chłodniczy, kontener biurowy

Kontenery mobilne na przestrzeni ostatnich lat zyskały wielu zwolenników, a ich popularność ciągle rośnie w siłę, stając się coraz bardziej docenianym sposobem na przechowywanie i transport różnego rodzaju produktów. Nic dziwnego, morskie kontenery są niezwykle bezpieczne, a do tego pojemne. Tylko ile tak naprawdę są w stanie pomieścić? O tym decyduje rozmiar kontenera. Warto więc wiedzieć, co oznaczają poszczególne oznaczenia używane w nazewnictwie.

Wielkość kontenera – minimum 10’, maksimum 45’

Pierwszą cechą kontenerów morskich jest ich wielkość. Najmniejsze, jakie posiadamy w ofercie Eco Containers mierzą 10 stóp długości, a największe 45. Spotkasz również kontenery 8-stopowe. Trzeba jednak zaznaczyć, że ze względu na to, iż nie posiadają oznakowania CSC rzadko spotyka się je w regularnym obrocie. Idąc za tym przyjęto, że skala zaczyna się od modelu 10-stopowego, który jest równie kompaktowy. Z kolei największy z oferowanych kontenerów to model 45-stopowy. Ta opcja idealnie sprawdzi się np. w transporcie produktów wielkogabarytowych.

kontener oneway

Kontenery do transportu 20' i 40'

Zgodnie z normą ISO wymiary kontenerów przeznaczonych do obrotu powinny wynosić odpowiednio 20 i 40 stóp. Takie właśnie wymiary spotkasz na rynku najczęściej, jest to także trzon oferty Eco Containers. Wymienione kontenery są to zamknięte konstrukcje ze stali w kształcie prostopadłościanu. Ze względu na uniwersalne zastosowanie i stosunkowo dużą przestrzeń do załadunku, tego typu kontenery często stosowane są w spedycji morskiej oraz transporcie drogowym. Jeśli chodzi o dokładne wymiary, kształtują się one następująco:

Kontener 20’:

- długość 20 stóp, czyli 6,058 m,

- szerokość 8 stóp, czyli 2,438 m,

- wysokość 8 stóp 6 cali, czyli 2,591 m.

Kontener 40’:

- długość 40 stóp, czyli 12,192 m,

- szerokość 8 stóp, czyli 2,438 m,

- wysokość 8 stóp 6 cali, czyli 2,591 m.

Jak widać, nazwa konkretnej wielkości to jednocześnie określenie długości tego kontenera. Są to tzw. kontenery zwykłe, oznaczane również skrótem DC.

kontener odnowiony

A o czym mówią oznaczenia kontenerów 20HC i 40HC?

Otóż, gdy zobaczymy przy wielkości dopisek HC oznacza to, że mamy do czynienia z tzw. kontenerem podwyższanym – inaczej High Cube. Długość pozostaje tutaj niezmienna i wynosi odpowiednio 20 lub 40 stóp, ale zwiększona jest wysokość kontenera, która w obu wypadkach wynosi aż 9 stóp i 6 cali , czyli ok. 30 cm więcej niż w opcji standardowej DC.

kontener high cube

Warto zaznaczyć, że podwyższona konstrukcja w żaden sposób nie ogranicza mobilności stalowego pojemnika. Kontenery podwyższane idealnie sprawdzają się w przypadku przewożenia wysokich rzeczy, np. maszyn, których nie sposób załadować do kontenera typu DC.

Zobacz standardowe kontenery transportowe DC 20’ i 40’

Poznaj również podwyższane kontenery HC 20’ i 40’