Ramy kontenerów - czym są
Kontenery swój wyjątkowy wygląd i uniwersalne zastosowanie w wielu dziedzinach zawdzięczają swej konstrukcji. Kształt prostopadłościanu, profilowana blacha i inne elementy konstrukcyjne sprawiają, że kontener może bezpiecznie transportować wielotonowe ładunki. Konstrukcję nośną kontenera tworzy rama kontenerowa ustabilizowana przez ściany, dach i drzwi.
Jest to struktura nośna kontenera, która stanowi jego podstawę. Wykonana jest ona z wysokiej jakości stali i występuje w wielkościach standaryzowanych przez normy ISO, tj. 10’, 20’, 40’ i 45’. Na ramę kontenera morskiego składają się następujące elementy, tj:
Pozostałe elementy stabilizują ramę kontenerową i w całości tworzą konstrukcję nośną:
Te wszystkie komponenty formują całość ramy kontenera. Specjalne elementy w ramie pozwalają także na jego przemieszczanie się. Są to np. kieszenie na dole ramy dedykowane specjalnym wózkom widłowym czy kostki narożne pod wszelakie układarki kontenerowe, a także wpasowujące się w mocowanie na naczepach podkontenerowych typu twist-lock. Jej prosty układ pozwala na składowanie kontenerów na statkach, pociągach, samolotach, ciężarówkach czy terminalach kontenerowych.
Kontener dzięki ramie jest gotowym stalowym pojemnikiem, który można wykorzystywać w transporcie morskim, drogowym, lotniczym, kolejowym i nie tylko. Dzięki mobilności kontenera może stanąć jako magazyn, biuro czy sanitariat a także zostać zmodyfikowany pod pełnienie wielu innych funkcji. Nie narusza to jednak konstrukcji ramy, więc jest to wciąż pełnowartościowy produkt. Dzięki ramie kontenerowej zarządzanie kontenerami przebiega sprawnie i szybko.