Kontenery - Eco Containers

Laboratorium w kontenerze – mobilna innowacja

laboratorium w kontenerze

Nauka wciąż się rozwija dzięki czemu poszerza swoje horyzonty nie tylko w związku z zakresem badań ale także w sposobie ich wykonywania, co za tym idzie również miejscu. Badania laboratoryjne wykonuje się w przeróżnych lokalizacjach co wymaga często dotarcia z laboratorium w pożądane miejsce. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi nowatorskie rozwiązanie jakim jest laboratorium w kontenerze.

Świat nauki dzięki mobilności może rozwijać się w szybkim tempie, docierając z badaniami do miejsc, do których wcześniej nie było zbytnio dostępu, a transport obiektów z tych miejsc do dużych laboratoriów był niemożliwy bądź traciły one po drodze swoje właściwości. Kontenery taką mobilność dają. W zależności od potrzeb, laboratorium można stworzyć zarówno w kontenerze morskim, biurowym jak i chłodniczym.

Badania w kontenerze są zróżnicowane względem dziedziny badań, gdyż mogą być one stricte medyczne/farmaceutyczne, oraz bardziej naukowe czy podchodzące pod gałęzie przemysłu. Niezależnie co jest przedmiotem badań, kontenery to idealny pomysł na mobilne laboratorium. Dają one możliwość umieszczenia w nich całego sprzętu i aparatury potrzebnych do przeprowadzenia badania. Laboratorium z kontenera można przetransportować wieloma środkami transportu – samochodem ciężarowym, pociągiem, statkiem oraz samolotem. Dzięki temu jeden kontener laboratoryjny może dotrzeć w przeróżne odległe miejsca.

To co przemawia za umieszczeniem laboratorium w kontenerze jest jego elastyczność i zdolność przystosowania ich pod badania w wielu dziedzinach. W kontenerach chłodniczych można ustawić szeroki zakres stałej temperatury panującej wewnątrz, dzięki czemu możliwe jest np. przechowywanie wszelkich próbek. Kontenery biurowe mogą służyć jako biuro + laboratorium, np. jako mobilne punkty poboru krwi. Kontenery morskie można zaś przerobić w przeróżne laboratoria, często w bardziej inżynieryjnych dziedzinach. Niektórzy badacze  wykonują swoją pracę dojeżdżając do kontrahentów, więc w tym przypadku kontenerowe laboratorium służy im jako mobilny punkt.

Laboratoria mogą być także stacjonarne. Pokazuje to chociażby pandemia, gdzie wiele kontenerów służyło jako punkty przy ośrodkach medycznych. Pełniły wtedy rolę zarówno mobilnych laboratoriów i punktów pobrań, a nawet jako nowe osobne szpitale będące ośrodkami pomocniczymi. Kontenery mogą być także przedsionkami przy wejściu do większych budynków medycznych.

Odpowiednie modyfikacje kontenera mogą go przystosować pod wszelkie obostrzenia. Dobrze wykonana izolacja i szereg instalacji jak elektryczna, antywłamaniowa czy wentylacyjna pozwalają przekształcić kontener w mobilne laboratorium. Dzięki temu wyposażenie kontenera jest odporne na warunki panujące na zewnątrz oraz zapewnia stabilność warunków potrzebnych do sprawnego funkcjonowania laboratorium wewnątrz. Dzięki kontenerom świat nauki i badaczy to krok w przód dla wielu naukowych wyzwań.