Kontenery - Eco Containers

Kontenery w logistyce: od portu do odbiorcy

rozładunek kontenerowca w porcie

Kontenery w logistyce są obecne już od ponad 50 lat. Dzięki nim wszelkie dobra są transportowane po całym świecie. Kontenery morskie można transportować wieloma środkami transportu, lecz najpopularniejszymi są transport drogowy i morski. Te obie możliwości są ze sobą bardzo często powiązane, gdyż kontener przypływający do portu zazwyczaj jest odbierany samochodem ciężarowym w dalszą trasę. Aby towar w kontenerze został dostarczony od producenta do odbiorcy, musi przejść przez kilka etapów.

Rozładunek kontenera w porcie

Kontenerowce przypływają do portów kontenerowych zwanymi także terminalami kontenerowymi. Są one odpowiednio wyposażone i przystosowane pod rozładunek kontenerów i wysłanie ich w dalszą trasę. Gdy statek z kontenerami zacumuje w porcie, przed przystąpieniem do rozładunku, przeprowadzana jest inspekcja bezpieczeństwa.

Następnie następuje rozładunek kontenerów za pomocą specjalnych dźwigów kontenerowych bądź suwnic bramowych, zaprojektowanych specjalnie pod rozładunek kontenerów. Każdy kontener jest zdejmowany w ustalonej kolejności, zgodnie z manifestem ładunkowym.

Zdjęte kontenery są ładowane na wózki terminalowe i transportowane do określonej strefy składowania ich pod załadunek na dalszą drogę. Zanim kontener wyjedzie w dalszą trasę, musi zostać jeszcze poddany inspekcji celnej.

Kontenery morskie po inspekcji celnej są przechowywane pod dalszy transport (drogowy, kolejowy bądź morski). Następnie kontener jest ładowany do dalszej drogi.

Rola terminali kontenerowych

Terminale kontenerowe odgrywają kluczową rolę w transporcie kontenerowym będąc miejscem o znaczeniu intermodalnym i multimodalnym. Są one węzłami, które umożliwiają przechowywanie, przeładunki oraz transport kontenerów. Do najważniejszych ich funkcji należą:

Załadunek i rozładunek statków kontenerowych – terminale kontenerowe posiadają odpowiednie wyposażenie umożliwiające sprawny i bezpieczny załadunek i rozładunek kontenerowców,
Transport kontenerów – na terminalach znajdują się specjalistyczne pojazdy, tzw. wózki terminalowe, które efektywnie transportują wszystkie kontenery ze statków w wyznaczone miejsce składowania,
Strefy składowania – na terminalach są wyznaczone specjalne strefy, na których składuje się kontenery np. pod procedurę celną czy do późniejszego wydania w dalszą drogę,
Obsługa kontenerów chłodniczych oraz ładunków specjalnych – kontenery specjalnego [przeznaczenia jakim są chłodnie mogą bez problemu zostać obsłużone na terminalu kontenerowym, który zapewni im stały dostęp do kontrolowanej temperatury wewnątrz. Na terminalu można także obsłużyć ładunki niebezpieczne czy ponadgabarytowe, które potrzebują specjalnych warunków
Zarządzanie ruchem – terminale są skorelowane logistycznie z wieloma środkami transportu zapewniając płynny przepływ towarów

Terminale kontenerowe łączą globalne rybki ułatwiając wymianę handlową między krajami oraz kontynentami. Działają multimodalnie dzięki czemu kontenery mogą z łatwością za ich pośrednictwem zmienić środek transportu.

Śledzenie kontenerów w czasie rzeczywistym

Rozwój technologii pozwala na śledzenie kontenerów morskich w czasie rzeczywistym. Powstało wiele innowacyjnych rozwiązać, które ułatwiają monitorowanie lokalizacji, stanu i warunków przewożonych towarów przez całą drogę niezależnie od ilości etapów transportu. Dzięki temu zarówno nadawca jak i odbiorca mogą przez cały czas monitorować sytuację podczas transportu, a także zwiększa to efektywność całego łańcucha dostaw i wpływa na polepszenie jakości usług oferowanych przez branże logistyczną.

Do monitorowania lokalizacji kontenera podczas transportu służą dwa systemy:

GPS – urządzenie GPS wysyłają dane o lokalizacji kontenera w czasie rzeczywistym zarówno na lądzie jak i na morzu
AIS – system ten jest używany głównie na statkach, pozwalając na śledzenie pozycji, kursu i prędkości jednostek morskich

Czujniki:

Czujniki środowiskowe – dzięki nim można monitorować warunki wewnątrz kontenera, np. temperaturę, wilgotność, wibrację. Mają swoje szerokie zastosowanie przy towarach wrażliwych, które potrzebują specjalnych warunków przez cały okres transportu.
Czujniki otwarcia/zamknięcia – służą do wykrywania niepożądanych otwarć kontenera podczas transportu, co pozwala zwiększyć bezpieczeństwo towarów.

Platformy do zarządzania danymi:

Aplikacje prezentujące w jednym miejscu wszystkie dane ze źródeł wyżej wymienionych, z których korzystają interesariusze. Wyświetlają wszystkie dane: lokalizacje, tatuś i warunki.
Aplikacje analizujące dane – Analizują zebrane dane potrzebne do procesów logistycznych łańcuchów dostaw, np. przewidywanie ewentualnych opóźnień czy optymalizacja tras transportu.

Logistyka transportu kontenera od dostawcy do odbiorcy i powiązana z tym dopasowana infrastruktura i technologie pozwalają na coraz to szybszy, bezpieczniejszy i zoptymalizowany transport kontenera. Towary są bezpieczne i pod stałym nadzorem, a sam transport dzięki multimodalności przebiega szybciej.