Kontenery - Eco Containers

Kontenery w budownictwie ekologicznym

budownictwo ekologiczne

Budownictwo i architektura to stale rozwijająca się gałąź. Przez setki tysięcy lat przechodząc przez epoki i związane z nimi style dotarła do współczesności, gdzie dopuszcza łączenie wszelkich technologii. Same materiały budowlane obecnie są zróżnicowane w zależności od przeznaczenia danego budynku. Nie budujemy tylko murowanych konstrukcji, lecz używamy coraz to nowocześniejszych i zróżnicowanych kompozytów. Architektura dąży do ekologii, zachowując przy tym swoją trwałość. Szczególnie mniejsze budynki czy mieszkania opierają się o zastosowaniu różnych ekologicznych rozwiązań, np. jak panele fotowoltaiczne, czy wody pobierane ze studni głębinowych.

Kontenery morskie z racji różnorodności swojego zastosowana zaczęły również przenikać do budownictwa i architektury. Nie wybudujemy z nich raczej wieżowca, ale świetnie się sprawdzają jako małe mobilne punkty czy budynki mieszkalne, które są elementem stałym. W budownictwie ekologicznym ich głównymi zaletami są:

recykling i ponowne wykorzystanie – kontenery morskie są stalowe, co sprawia, że mogą być śmiało użyte ponownie, np. w budownictwie. To znacznie zmniejsza ilość odpadów budowlanych i zużywanych surowców. Wiele budynków powstaje także z kontenerów używanych.
energooszczędność – kontenery z racji niewielkich swoich rozmiarów mogą w łatwy sposób być zaizolowane termicznie. Przy wyposażeniu kontenera warto mu zainstalować energooszczędne systemy grzewczo-chłodzące, dzięki czemu zużyjemy mniej energii.
mobilność – kontenery są mobilne co oznacza, że łatwo je przetransportować w różne miejsca, dzięki czemu mamy większą elastyczność w ich użytkowaniu.
modułowość – kontenery morskie świetnie nadają się do łączenia ze sobą, tworząc większe moduły, które finalnie dają nam większą przestrzeń użytkową. Dzięki temu deweloperzy czy projektanci mogą z łatwością zaprojektować poszczególne elementy budynku, włączając w to ekologiczne rozwiązania.
czas budowy – budowa z wykorzystaniem kontenerów jest zdecydowanie szybsza niż tradycyjne budowanie, gdyż konstrukcja sama w sobie jest fabrycznie gotowa i wymaga tylko modyfikacji w poszczególnych jej elementach. Krótszy czas budowy to także mniejsze zużycie energii, które jest równoznaczne z mniejszym obciążeniem dla środowiska.
mniejsze zakłócenie terenu – kontenery morskie z racji swojej niewielkiej przestrzeni (nawet w rozbudowanej wersji modułowej), nie wpływają znacząco na krajobraz, dzięki czemu minimalizują zakłócenia terenu, co wpływa korzystniej na lokalny ekosystem.
zastosowanie OZE – budynki wykonane z kontenerów morskich w łatwy sposób mogą zaadaptować wiele rozwiązań z energii odnawialnej (panele słoneczne, turbiny wiatrowe) co przyczynia się do mniejszego wpływu na środowisko, a co za tym idzie zmniejszeniu śladu węglowego.

Te czynniki dowodzą ekologiczności budynków wykonanych z kontenerów morskich. To właśnie dlatego kontenery z łatwością przedostały się do współczesnej zrównoważonej architektury, dając możliwość mieszkania w ekologicznym domu. Są one świetnym wyborem ze względu na wykorzystanie zasobów, ograniczoną emisję CO2 czy mniejszą ilość odpadów budowlanych, dzięki czemu taki obiekt mniej oddziałuje negatywnie na środowisko, będąc tym samym pełnowartościowym budynkiem mieszkalnym.