Kontenery - Eco Containers

Kontenery jako mieszkania dla uchodźców?

modyfikacje kontenerów

Kontenery jako mieszkania dla uchodźców?

Jakiś czas temu w środowisku architektonicznym i urbanistycznym pojawił się nowy trend. Chodzi o to, by z kontenerów morskich budować mieszkania dla uchodźców. Kontenery są tanim, trwałym i mobilnym rozwiązaniem, które zapewni schronienie tym, którzy tego najbardziej potrzebują. Temat powrócił zwłaszcza teraz, gdy trwa wojna w Ukrainie, dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej praktycznym aspektom takiego rozwiązania.

Dom w kontenerze - alternatywa dla mieszkania?

W ostatnich latach obserwuje się rosnący trend wzrostu liczby osób mieszkających w kontenerach. Wykorzystywane są one jako domy lub mieszkania dla uchodźców, studentów i innych osób potrzebujących tymczasowego zakwaterowania. Kontenery są wykorzystywane jako mieszkania z kilku różnych powodów. Jednym z nich jest to, że są tańsze niż tradycyjne mieszkania. Innym powodem jest to, że są one bardziej przyjazne dla środowiska niż tradycyjne domy, ponieważ zużywają mniej zasobów do budowy i utrzymania. Wreszcie kontenery ułatwiają przemieszczanie się z miejsca na miejsce. Wnętrze kontenera można zaadaptować tak, aby posiadało wszystkie niezbędne udogodnienia. Warunki więc często nie odbiegają od tych panujących w mieszkaniach, a jednocześnie kosztują o wiele mniej.

Mieszkania z kontenerów jako forma pomocy uchodźcom wojennym

Kryzys uchodźczy jest jednym z najpilniejszych problemów humanitarnych na świecie. Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że ponad 65 milionów osób zostało wysiedlonych ze swoich domów, z których większość to uchodźcy. Obecnie mamy do czynienia z nową falą takich osób przybywającą z ogarniętej wojną Ukrainy. Wykorzystanie tych kontenerów jako mieszkań dla uchodźców nie jest nowym pomysłem. W rzeczywistości Organizacja Narodów Zjednoczonych po raz pierwszy wykorzystała je po trzęsieniu ziemi na Haiti w 2010 roku i ponownie, gdy musiały pomieścić syryjskich uchodźców w Libanie w 2015 roku. Agencja ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) wciąż używa kontenerów do zakwaterowania uchodźców. Kontenery te są wykorzystywane m.in. jako mieszkania dla uchodźców w obozie w Jordanii, jednym z największych obozów dla uchodźców na świecie. Korzystają z nich także inne organizacje niosące pomoc humanitarną uchodźcom. Kontenery mogą służyć jako mieszkania dla uchodźców, jak również dla innych osób bez domu. Zapewniają bezpieczniejsze środowisko niż obozy i można je umieścić na ziemi, która nie jest wykorzystywana do innych celów. Kontenery to świetny sposób na zapewnienie mieszkania w krótkim czasie. Tymczasowe zakwaterowanie ma więc nie tylko służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych, ale także zapewniać uchodźcom poczucie normalności, poprzez umieszczenie ich w godnych, komfortowych warunkach.