Kontenery - Eco Containers

Kontenery chłodnicze są energooszczędne – prawda czy fałsz?

kontenery energooszczędne

Chłodnie kontenerowe na codzień wykorzystywane w wielu dziedzinach, transportując bądź przechowując różnorodne towary. Zapewniają one stałą zadaną temperaturę, dzięki czemu produkty wymagające mogą bez problemu odbyć podróż czy być przechowywane. Mobilne chłodnie wspierają eksport oraz import towarów, dzięki czemu możemy być odbiorcami produktów z całego świata. Występują w wielu Kontenery chłodnicze mogą być bardziej energooszczędne niż tradycyjne metody chłodzenia. Składa się jednak na to wiele czynników.

Chłodnie aby zmaksymalizować swoją energooszczędność posiadają kilka zalet:

Za odpowiednią temperaturę odpowiadają agregaty chłodnicze. W zależności od rodzaju chłodni może być to jeden bądź kilka agregatów. Są one w stanie utrzymać temperaturę od +30°C do -30°C. Ich systemy chłodzenia są zaawansowane, gdyż są oparte na kompresorach, dzięki czemu temperatura wewnątrz jest pod stałą kontrolą, minimalizując tym samym zużycie energii.
Ich wnętrza są odpowiednio zaizolowane termicznie, co zapobiega wypływowi temperatury na zewnątrz. Dobra izolacja redukuje straty, co też przyczynia się do zużycia energii.
Kontenery chłodnicze są często wyposażone w systemy monitorowania i zarządzania energią.

Oprócz zalet kontenera są także inne przyczynki świadczące o energooszczędności kontenera:

Należy przeprowadzać regularne kontrole i konserwacje chłodni, dzięki czemu wszelkie niedogodności zostaną szybko usunięte
Zewnętrzne warunki atmosferyczne zawsze będą mocno oddziaływać na zużycie energii. Jeżeli w 30-stopniowym upale będziemy chcieli chłodzić produkty do temperatur minusowych to zużyjemy więcej energii niż chcąc chłodzić je w chłodniejszej porze roku.
Planowanie rozmieszczenia ładunku, czyli tzw. optymalizacja. Jeżeli efektywnie wykorzystamy przestrzeń to wpłynie to pozytywnie na zużycie energii.

Na energooszczędność kontenera chłodniczego wpływa wiele składowych, zarówno wewnętrznych kontenera jak i zewnętrznych, niezależnych od samego sposobu jego działania. Rodzaj używanych urządzeń chłodniczych, ich stopień wyeksploatowania, ilość konserwacji, szczelność izolacji oraz warunki zewnętrzne czy organizacja ładunku – to wszystko może mieć wpływ na to w jakim stopniu kontener będzie energooszczędny. Warto więc wybrać model z jak najlepszymi parametrami technicznymi i przeszkolić personel ze sposobów układania ładunku, gdyż jedynym czynnikiem, na który nie ma się bezpośrednio wpływu są warunki atmosferyczne.