Kontenery - Eco Containers

Kontenerowiec - statek do zadań specjalnych

kontener morski

Kontenerowiec - statek do zadań specjalnych

Kontenerowce to rodzaj statku towarowego. Statki tego typu są końmi roboczymi światowej floty żeglugowej, przewożąc 90% wszystkich towarów w handlu międzynarodowym. W dzisiejszym wpisie opowiemy, jak dokładnie wyglądają i działają kontenerowce oraz dlaczego bez nich trudno wyobrazić sobie współczesny świat. 

Kontenerowce - skąd się wzięły?

Kontenery to najpopularniejszy sposób transportu towarów. Są wykonane ze stali i zostały wynalezione przez Malcoma McLeana w 1956 roku. Nic więc dziwnego, że szybko pojawiła się potrzeba wynalezienia statku, który będzie w stanie je bezpiecznie przewozić. Pierwszym kontenerowcem był Ideal-X, który wypłynął z Newark w stanie New Jersey do Houston w Teksasie w kwietniu 1956 roku. Statek przewoził 58 kontenerów i mógł przewozić łącznie 1000 ton ładunku. Wydaje się to dużo, jednak dziś przeciętny kontenerowiec może jednorazowo przewozić nawet do 10 000 kontenerów i może mierzyć do 1 miliona stóp kwadratowych! Dlatego też statki te są również nazywane „statkami-matkami”. 

Jak jest zbudowany statek typu kontenerowiec?

Kontenerowiec to statek towarowy, który przewozi cały swój ładunek w „kontenerach”, zwykle w postaci stalowych skrzyń o długości 20 stóp (6,1 m). Kontenerowce są więc naprawdę duże! Mogą mieć do 1000 stóp długości i mogą pomieścić do 10 000 kontenerów. Każdy kontener może pomieścić do 20 ton ładunku. Oznacza to, że jeden kontenerowiec może przewieźć ponad 200 milionów funtów ładunku! Kontenerowce są projektowane tak, aby były wydajne i opłacalne w dobie globalizacji. Mogą podróżować do 400 mil dziennie, a przepłynięcie oceanu zajmuje im mniej niż dwa tygodnie. Przy tak dużym popycie na kontenerowce nie dziwi fakt, że są one budowane przez wyspecjalizowane stocznie na całym świecie. Proces budowy jest również wysoce zautomatyzowany. Kontenery są w środku układane jeden na drugim i przechowywane w dużych ładowniach. Wielkość tych statków jest więc porównywalna z tankowcami lub bardzo dużymi statkami handlowymi.  

Do czego tak naprawdę służy kontenerowiec?

Kontenerowiec to statek towarowy, który przewozi wszystko, czego potrzebujemy do życia. Przewożą one wszystko, od jedzenia po ubrania, meble i nie tylko. Stanowią kręgosłup światowego handlu, przewożąc 90% wszystkich towarów. Wykorzystywane są każdego dnia w handlu międzynarodowym. W przeszłości statki te podróżowały od portu do portu oraz ładowały i rozładowywały ładunek z ładowni innych statków lub wagonów kolejowych na dokach. Obecnie ładowane są w jednym miejscu, a następnie bez postojów jadą prosto do celu. Bez nich zdecydowanie ciężko więc byłoby prowadzić tak rozbudowany handel, a my nie moglibyśmy cieszyć się bogatym wyborem towarów w sklepach.