Kontenery - Eco Containers

Kontener zbiornikowy - co to takiego?

kontener morski

Kontener zbiornikowy - co to takiego?

Wśród różnych rodzajów kontenerów na wyróżnienie zasługują kontenery zbiornikowe. Ich wynalezienie było przełomem w transporcie płynów i usprawniło handel na całym świecie. W tym artykule omawiamy budowę i zastosowanie kontenerów-cystern w przemyśle okrętowym. 

Kontener zbiornikowy - charakterystyka

Kontenery zbiornikowe mogą być wykonane ze stali lub aluminium. Przeznaczone są do przechowywania płynów transportowanych luzem, takich jak olej, woda i chemikalia. Jednym z najważniejszych aspektów kontenerów typu cysterna jest ich konstrukcja. Zwykle mają kształt cylindryczny i mają duży otwór u góry do załadunku i rozładunku. Kontenery zbiornikowe składają się z trzech głównych elementów: zbiornika, podstawy i pokrywy. Zbiornik jest miejscem, w którym przechowywana jest cała ciecz i może być wykonany ze stali lub aluminium. Podstawa jest tym, co utrzymuje ciężar zbiornika, zapewniając jednocześnie miejsce na zamontowanie zaworów. Na koniec mamy osłonę, która zapewnia ochronę obu komponentów przed czynnikami zewnętrznymi. Pojemność zbiornika cysterny mierzy się w litrach lub beczkach, w zależności od transportowanej cieczy. Zbiorniki można napełnić gazowym azotem, który wypchnie ciecz z pojemnika w przypadku przebicia lub pęknięcia. 

Zastosowanie kontenerów zbiornikowych

Kontenery zbiornikowe mają różnorodne zastosowanie w przemyśle okrętowym. Służą przede wszystkim do transportu płynów takich jak woda, olej, chemikalia i paliwo. Są specjalnie zaprojektowane do tego celu i mają mocną konstrukcję, aby wytrzymać ciśnienie wewnątrz pojemnika. Mogą być również wykorzystywane do przechowywania płynów. Mogą przechowywać każdy rodzaj cieczy, od wody po olej opałowy. Kontenery cysterny można przewozić transportem drogowym, kolejowym lub statkiem. 

Co jeszcze warto wiedzieć?

Kontenery zbiornikowe są zazwyczaj wykonane ze stali lub aluminium. Stalowe zbiorniki mają grubszy metal, który jest trudniejszy do przebicia i zapewnia lepszą ochronę przed korozją niż aluminiowy zbiornik. Najpopularniejszymi typami tak zwanych tank-kontenerów są: zbiorniki na wodę, zbiorniki na olej, zbiorniki na chemikalia i zbiorniki na gaz. Ich zaletą jest to, że kontenery zbiornikowe zapewniają bardziej opłacalny sposób transportu płynów i gazów. Dzieje się tak, ponieważ zbiorniki są wielokrotnego użytku, co oznacza, że po opróżnieniu można je ponownie napełnić gazem lub cieczą. Oszczędza to firmom pieniądze na kosztach paliwa. Kolejnym plusem jest to, że kontenery cysternowe mają elastyczny rozmiar zbiornika, co oznacza, że firmy mogą jednorazowo transportować duże lub małe ilości gazu, lub cieczy, w zależności od potrzeb. Są więc bardzo cenne w świecie żeglugi.