Kontenery - Eco Containers

Kontener morski - definicja i zastosowanie

kontener morski

Kontener morski - definicja i zastosowanie

Kontenery morskie są nieodzowną częścią branży transportu ładunków. Wysoki poziom bezpieczeństwa, możliwość transportu towarów przez wszystkie rodzaje terenu oraz możliwość ich ponownego wykorzystania sprawiają, że są one niezbędne w handlu światowym. Warto więc dowiedzieć się więcej o budowie oraz przeznaczeniu kontenerów, aby nadążać za wszystkimi trendami w branży transportowej. 

Czym jest kontener morski? 

Kontenery morskie to duże metalowe skrzynie, które służą do transportu towarów drogą morską za granicą. Są zwykle wyposażone w ramę, która zapewnia sztywność i umożliwia układanie ich jeden na drugim. Pozwala to zaoszczędzić miejsce, a także pomóc w załadunku i rozładunku, ponieważ można je napełniać od góry, a nie tylko z boku. Aby służył do transportu morskiego, kontener musi mieć wodoszczelny kadłub. Przemysł żeglugowy używa tych masywnych metalowych pudeł od lat pięćdziesiątych, kiedy po raz pierwszy stały się popularne na poziomie globalnym. 

Jak korzystać z kontenera morskiego?

Kontenery morskie służą przede wszystkim do transportu towarów. Towary są umieszczane w kontenerze, a następnie układane jeden na drugim, z najcięższymi towarami na dole i lżejszymi na górze. Kontenery morskie produkowane są w rozmiarach 20- i 40-stopowych o różnej wysokości. Ważą od 8 000 do 30 000 funtów w zależności od rozmiaru i zawartości. Mają też specjalną konstrukcję, która umożliwia ich łatwe układanie na pokładzie statków oraz przewożenie ciężarówkami i pociągami. Kontener morski to jedna z najważniejszych i najbardziej powszechnych skrzyń ładunkowych na świecie. Na całym świecie jest obecnie w użyciu około 10 milionów pojemników, a od czasu ich wynalezienia wyprodukowano w sumie około 550 milionów.  

Zastosowanie kontenerów morskich

Kontener morski służy do wysyłki dużych ilości towarów za granicę, zazwyczaj statkiem, ponieważ ładunek nie musi być rozładowywany do kontroli celnej na każdym przystanku podróży. Używane są do transportu towarów i materiałów na całym świecie. Kontenery morskie są również wykorzystywane w handlu międzynarodowym w niektórych krajach. Mogą być wykorzystywane do przewozu wielu rodzajów ładunków, takich jak samochody, zwierzęta gospodarskie, sprzęt wojskowy, w tym towarów przemysłowych, takich jak meble i odzież. Kontenery morskie mogą bowiem pomieścić 12 ton, dzięki czemu z łatwością przeniosą tyle samo, co 70 ładunków pickupów lub 3-4 ładunki półciężarowe. Niektórzy używają ich też jako domów lub biur, a czasem do przechowywania. Najczęściej są one jednak po prostu załadowywane drobnicą i wysyłane statkiem towarowym w świat.