Kontenery - Eco Containers

Kontener chłodniczy izoterma i blastfreezer. Różnice, podobieństwa i zastosowanie.

mrożone owoce

Kontenery chłodnicze to grupa kontenerów do zadań specjalnych. Dedykowane są towarom wymagającym, które potrzebują określonych warunków przechowywania, tak, aby zachować swoją świeżość. Kontenery chłodnicze posiadają różne wielkości oraz występują w kilku typach, dzięki czemu klient może dostosować rodzaj i wielkość kontenera do swoich potrzeb. Kontenery chłodnicze występują w rozmiarach 10’, 20’, 40’ i 45’ i można je nabyć w wersji nowej oraz używanej. Dostępne jest także kilka typów chłodni: kontenery chłodnicze tradycyjne RF, kontenery chłodnicze typu blastfreezer, kontenery chłodnicze izotermy i kontenery chłodnicze superstore.

O ile kontenery chłodnicze tradycyjne typu reefer dominują rynek, o tyle reszta chłodni występuje o wiele rzadziej. Kontener superstore to chłodnia wykonana z połączenia ze sobą dwóch lub więcej kontenerów chłodniczych. Jak sama nazwa superstore wskazuje, posiada on dużo miejsca do przechowywania. W ofercie można także spotkać kontenery typu izoterma oraz blastfreezer.

Kontenery izoterma oraz kontenery blastfreezer spotykane są najczęściej w 2 rozmiarach – 20’ i 40’ i oba należą do kategorii kontenerów chłodniczych. Ich główną różnicą jest natomiast ilość agregatów. Kontener izoterma nie posiada agregatu chłodniczego bądź jest on uszkodzony i nie działa. Izotermy są kontenerami, które przeszły proces odnowienia (piaskowanie i odmalowanie). Chłodnia blastfreezer jest zaś przeciwieństwem kontenera izotermicznego, gdyż posiada kilka działających agregatów, które są odpowiedzialne za chłodzenie – w zależności od wielkości kontenera może to być od 2 do 5 agregatów.

Kontenery izotermiczne mają za zadanie ochronę ładunków przed nagłymi zmianami temperatury. Pomimo braku agregatu w kontenerze, jego konstrukcja jest taka sama jak w działającym kontenerze chłodniczym. Oznacza to, że posiada pełną izolację, a co za tym idzie towary w jego wnętrzu reagują wolniej na wszelkie zmiany warunków atmosferycznych. Idealnie sprawdzi się w przypadku towarów mniej wymagających, które nie potrzebują silnego chłodzenia ani mrożenia, lecz stałych warunków atmosferycznych, które o wiele wolniej się zmieniają, tym samym nie oddziałując szokowo na towary.

Kontenery chłodnicze typu blastfreezer dzięki dużej mocy zasilania spowodowanej większą ilością agregatów służą do mrożenia szokowego produktów. Agregaty te są ciche i zapewniają wysoką wydajność. Chłodnie blastfreezer sprawdzą się świetnie dla produktów mrożonych, bądź takich, które potrzebują dużej ilości ciepła np. zimą. Kontener jest w pełni szczelny i zaizolowany, dzięki czemu nie należy się bać o utratę chłodu bądź ciepła wewnątrz.

Kontenery izotermiczne oraz blastfreezer znajdą zastosowanie w wielu branżach. Do głównych działów należą: medycyna, gastronomia, handel czy przemysł spożywczy. Sprawdzą się one zarówno w transporcie jak i jako mobilny magazyn.