Kontenery - Eco Containers

Jak działają kontenery chłodnicze?

kontener chłodniczy

Jak działają kontenery chłodnicze?

Kontenery chłodnicze, czy też inaczej mówiąc kontenery mroźnicze to jedna z odmian kontenerów morskich. W ciągu ostatnich lat ich liczba w transporcie znacznie wzrosła. Czy wiesz, jak dokładnie działają? Jeśli nie, przeczytaj nasz przewodnik po kontenerach chłodniczych!

Kontenery chłodnicze a uniwersalne  podobieństwa i różnice 

Większość z nas zapewne wie, czym są kontenery. Dotyczy to nawet tej części osób, która zawodowo nie zajmuje się transportem morskim. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że w jakiś sposób do Polski muszą docierać towary z Chin czy innych odległych krajów. Kontener jest więc, trzymając się najprostszej definicji, metalową skrzynią o zunifikowanych wymiarach przeznaczoną do przewożenia drobnicy. Kontenery morskie pełnią kilka ról. Pozwalają oczywiście na transport dużej ilości towarów oraz łatwy ich przeładunek. Jednak to nie wszystko. Chronią też towar przed uszkodzeniami mechanicznymi. 

Kontenery chłodnicze na pierwszy rzut oka podobne są do kontenerów uniwersalnych. Również mają postać skrzyń z metalu. Są jednak wzbogacone o warstwę termoizolacyjną. Dzięki niej z wnętrza nie ucieka ciepło lub zimno, za którego utrzymanie odpowiada specjalne urządzenie chłodnicze. Kontenery chłodnicze z agregatem pełnią podobne funkcje co uniwersalne, a więc transport i ochrona towarów. Pełnią je jednak wobec bardzo wyspecjalizowanej grupy produktów, która wymaga konkretnych warunków termicznych. 

Nie tylko ujemne temperatury 

Kontener chłodniczy, chłodnia czy też kontener mroźniczy to nazwy, które mogą wprowadzać w błąd. Sugerują bowiem, że wewnątrz skrzyń panują wyłącznie chłodne warunki. Tymczasem nie jest to prawda, a co najwyżej jej część. Faktycznie kontenery zazwyczaj służą jako mobilne chłodnie. Składuje się w nich głównie takie produkty, które w cieple szybko by się zepsuły. Są to np. produkty mleczne, owoce i warzywa, lody czy mięso. Jednak agregat pozwala ustawić szeroki zakres temperatur, od -30 do nawet +30 stopni Celsjusza. Jeśli więc niektóre produkty, np. egzotyczne owoce,  wolą przebywać w cieple, kontener chłodniczy może zapewnić im również takie warunki.

Kontener chłodniczy stacjonarny –  co to takiego?

Ogromną zaletą kontenerów chłodniczych jest ich mobilność. Dzięki nim ciepło- lub zimnolubne towary mogą podróżować na dalekie odległości. Nie zapominajmy jednak, że to nie jedyna ich funkcja. Czasami można spotkać również kontener chłodniczy stacjonarny. Jest to nic innego jak kontener, który stoi zaparkowany w konkretnym miejscu na lądzie. Staje się wtedy zwykłym magazynem lub chłodnią. Kontenery mogą też być przerabiane na nietuzinkowe palcówki, np. biura lub stać na parkingu firmy zajmującej się ich obrotem. Dzięki temu każdy, kto jest zainteresowany kupnem lub wynajmem, może z bliska im się przyjrzeć i wybrać najlepszy model dla siebie.