Kontenery - Eco Containers

Dom z kontenerów z panelami fotowoltaicznymi

modyfikacje kontenerów

Dom z kontenerów z panelami fotowoltaicznymi

Dom z kontenerów to rozwiązanie, które staje się coraz popularniejsze, ale nadal nie poświęca się mu należytej uwagi. Jest to możliwość zbudowania taniego domu, a jednocześnie stworzenia czegoś ciekawego i stylowego. Ponadto jest to rozwiązanie ekologiczne. W ramach tego artykułu przyjrzymy się bliżej tematowi domów z kontenerów morskich. W dodatku ten temat zostanie skonfrontowany z panelami fotowoltaicznymi, które w wielu sytuacjach mogą stanowić jedyną formę dostarczania energii.

Zalety i wady domów z kontenerów morskich

Jakie są zalety tego rozwiązania, które sprawiają, że jest to coraz popularniejsza forma budownictwa? Po pierwsze bardzo istotna jest szybka realizacja. W przypadku standardowego budownictwa nie ma możliwości budowy w ciągu około 4 tygodni. Jest to jedna z największych zalet tego rozwiązania. Po drugie niskie są koszty budowy. Jeśli ktoś chciałby szybko zmienić miejsce zamieszkania, a jednocześnie nie ma obecnie pieniędzy na dom lub mieszkanie, może skorzystać z tego rozwiązania. Najczęściej podaje się, że

całoroczny dom z kontenerów kosztuje około 3000 zł/m², co jest połączone ze stosunkowo niewielkimi powierzchniami. Po trzecie istotna jest również mobilność. Domy z kontenerów mogą zostać przewiezione przez ciężarówkę, ponieważ nie mają stałego usadowienia. Ponadto jest to rozwiązanie komfortowe, nowoczesne i ekologiczne. Nie zmienia to faktu, że pojawiają się również problemy. Do najpoważniejszych z nich należy nawiązać nie w pełni uregulowane kwestie prawne czy stosunkowo wysokie koszty ogrzewania.

Przyłącze prądu a dom z kontenerów morskich

W przypadku domów z kontenerów morskich istnieje możliwość standardowego podpięcia prądu, co znamy z typowego budownictwa. W wielu sytuacjach nie jest to rozwiązanie wskazane albo w ogóle możliwe. Przede wszystkim podpięcie prądu to ograniczenie idei mobilności. Jest to ważna zaleta w stosunku do standardowego budownictwa. Ponadto nie w każdym miejscu w ogóle jest możliwość podpięcia się do sieci energetycznej. Przede wszystkim na terenach z dala od ludzi koszt podpięcia prądu może być bardzo duży i nieadekwatny w stosunku do zysków. Połączenie tego z wcześniejszym ograniczeniem mobilności sprawia, że znacznie ciekawszym rozwiązaniem może być fotowoltaika.

Fotowoltaika a dom z kontenerów morskich

Skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie fotowoltaiki. Przede wszystkim jest to technologia, która może być wykorzystana w dowolnym miejscu. Zyskuje się w ten sposób na niezależności energetycznej i tym samym dom może zostać posadowiony w dowolnym miejscu. To skutecznie współpracuje z samą ideą tego rozwiązania. Często jest ono wykorzystywane jako domy letniskowe w otoczeniu natury. W takiej sytuacji często fotowoltaika jest jedynym skutecznym rozwiązaniem. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to technologia, która wymaga stosunkowo wysokich kosztów inwestycyjnych, ale później sama eksploatacja jest bardzo tania. Przede wszystkim należy sięgać po to rozwiązanie, gdy nie ma możliwości przyłączenia prądu. Podstawowym zyskiem jest niezależność energetyczna, a w tym przypadku również zyskanie na mobilności.

Energia w domu z kontenerów

Fotowoltaika jest źródłem energii elektrycznej i bez problemu wypełnia zapotrzebowanie na prąd. Nie jest to jednak jedyna forma energii, która jest potrzeba w domu. Przykładowo ciepłą wodę można dodatkowo obsłużyć za pomocą kolektorów słonecznych. Jest to technologia o bardzo łatwej zasadzie działania, która sprowadza się do ogrzewania cieczy, która przepływa przez kolektor. Będąc na wakacjach, możemy w ten sposób tanio uzyskać ciepłą wodę użytkową. Nie zmienia to faktu, że fotowoltaika również może zostać wykorzystana do tego celu, tylko że pośrednio. Ogrzewanie wody za pomocą energii elektrycznej jest stosunkowo mniej efektywne, co nie zmienia faktu, że nie jest niemożliwe. Ponadto istnieją systemy hybrydowe, które skutecznie łączą te dwa rozwiązania.

Rozsądne zarządzanie energią

Fotowoltaika to technologia, która dostarczy energię elektryczną do zasilania budynku. Może to być wykorzystywane również na cele ogrzewanie. W tym przypadku znów nie będzie to tak efektywne jak w sytuacji wypełnienia zapotrzebowania na energię elektryczną. Alternatywą w stosunku do fotowoltaiki może być wykorzystanie gazu. Ponadto warto zauważyć, że dom z kontenerów morskich jest ocieplana za pomocą pianki termoizolacyjnej, a więc ma zdolność pewnego magazynowania energii.

Fotowoltaika a idea domów z kontenerów

Warto wskazać jeszcze jedną kwestię. Domy z kontenerów morskich to ekologiczne rozwiązanie, które komponują się z ideą Zero Waste. Jest to wykorzystanie dwóch technologii, które nie stanowią obciążenia dla środowiska. Efekt fotoelektryczny w żadnym stopniu nie jest obciążający dla środowiska. Z drugiej strony same domy budowane z kontenerów morskich to rozwiązanie, które nadaje drugie życie zużytym przedmiotom. Jest to zgodne z zasadą recyklingu. Łączenie ze sobą ekologicznych technologii daje możliwość bliższego kontaktu z naturą, a to idealnie współgra z lokalizacją takiego domu w otoczeniu natury. Nawet jeśli ten ostatni punkt nie zostanie spełniony, nadal będzie to korzystne z ekologicznego punktu widzenia. Niezmiennie pozostaną także pozostałe zalety tego rozwiązania.