Kontenery - Eco Containers

Czy kontener morski nadaje się na garaż?

kontener morski jako garaż

Kontenery morskie współcześnie możemy spotkać praktycznie wszędzie, nie tylko  w transporcie towarów. Ich popularność na przestrzeni kilkudziesięciu lat gwałtownie wzrosła gdyż ludzie dostrzegli w nich potencjał magazynowy, biurowy i nie tylko. Kontenery morskie nadają się świetnie także do modyfikacji, zyskując tym samym nowe życie i stając się całkiem nowym indywidualnym tworem.

W ostatnich czasach zauważa się trend kontenerów morskich w budownictwie. Ich surowy stan pozwala idealnie się odnaleźć na placach budowy. Służą tam na wiele sposobów– zarówno jako magazyny na sprzęt budowlany czy mini biura dla kierowników budowy oraz zaplecza socjalne. Mogą także być samym materiałem budulcowym, gdyż domy modułowe z kontenerów to obecnie żadna nowość i można spotkać je w wielu miejscach – od domków letniskowych po domy całoroczne.

Skoro kontenery mogą być wykorzystywane do budowy domów, zaczęto zadawać sobie czy jako garaż też się sprawdzą?

Zalety garażu z kontenera

Kontener jako garaż to doskonałe rozwiązanie z wielu względów:

Konstrukcja kontenera jest wykonana z wytrzymałych materiałów, które zapewniają kontenerowi także szczelność.  Dzięki temu to, co znajduje się w środku jest odporne na warunki atmosferyczne, które mogą się przyczyniać do eksploatacji kontenera. Spełnia zatem podstawowe zadanie garażu jakim jest ochrona pojazdu.
Kontenery są mobilne, dzięki czemu możesz postawić swój własny garaż w dowolnym miejscu, jak również go przemieszczać dowolnie z miejsca na miejsce.
Możesz mieć własny garaż w krótkim czasie, gdyż garaż z kontenera nie potrzebuje długiego czasu przygotowania.
Garaż z kontenera jest także tańszą opcją w stosunku do tradycyjnego murowanego garażu.
Jest to twór ekologiczny, gdyż można zrobić garaż z kontenerów używanych, dzięki czemu wykorzystujemy recyklingowane materiały.

Wady garażu z kontenera

Szczelność garażu może być jednocześnie jego zaletą jak i wadą. Istnieje ryzyko kondensacji wilgoci wewnątrz więc warto zainstalować w kontenerze dodatkowy system wentylacyjny.
Kontenery nie posiadają izolacji np. w przypadku mrozów czy fali upałów, więc aby na samochód nie oddziaływała temperatura, warto dodatkowo wykonać izolację w środku kontenera.
Wygląd kontenera z zewnątrz jest dość surowy, dlatego też należy się liczyć z tym, że może nie pasować zbyt dobrze do otoczenia. Zawsze można jednak pomalować kontener na wybrany kolor.
Jeśli garaż ma być długotrwały to należy uzyskać pozwolenie na budowę.
Jeden kontener nie wystarczy na przechowywanie standardowego auta, gdyż średnia szerokość samochodu waha się w okolicy 2-2,5m i nawet jakby udało się nim wjechać do kontenera, to kierowca mógłby już z tego samochodu nie wysiąść. Aby mieć więc standardowy garaż należy połączyć dwa kontenery ze sobą, co wiąże się z modyfikacją kontenerów i wzrostem kosztów za wycięcie i połączenie ścian.

Pod kontenery należy także przygotować odpowiednie podłoże, szczególnie jeżeli nie kładziemy go na wybrukowanym terenie tylko np. na piaszczystym. Warto pomyśleć także o najeździe kontenerowym aby samochód mógł z łatwością do niego wjechać i wyjechać. Na życzenie można także wykonać dodatkowe drzwi czy okna. Bez problemu można także w kontenerze zamontować półki garażowe.

Kiedy zatem warto wybrać garaż z kontenera, a kiedy murowany?

To zależy od kilku opcji. Przede wszystkim od środków finansowych – przy mniejszym nakładzie finansowym tańszą opcją będzie garaż z kontenera, szczególnie gdy nie będziemy chcieli w nim robić większych modyfikacji. Opcja kontenerowa będzie także idealna dla osób dysponujących mniejszą ilością czasu oczekiwania na garaż – garaż z cegieł buduje się dłużej. Jeżeli użytkownikowi nie zależy także na estetyce to garaż kontenerowy świetnie się sprawdzi. Garaż z kontenera będzie także idealny jako tymczasowe rozwiązanie, w przypadku gdy garaż murowany jest planowany w dalszej przyszłości. Wybór zatem jest kwestią indywidualną, zależną od aktualnych potrzeb użytkownika.