Kontenery - Eco Containers

Co należy sprawdzić kupując używany kontener morski?

co sprawdzić przy kupnie kontenera

Kontenery morskie na rynku dostępne są w różnych rozmiarach, a także w różnym stanie. Wymiary ich są zunifikowane dzięki czemu mogą być nabywane na całym świecie. Ich zaletą jest długi czas eksploatacji, dzięki czemu mogą śmiało służyć w transporcie oraz jako magazyny czy inne dedykowane pomieszczenia przez kilkadziesiąt lat. Dłuższy czas użytkowania kontenera jest bardzo często zależny od ilości konserwacji jakie przechodzi w ciągu cyklu jego użytkowania. Kontenery używane są o wiele tańsze od nowych kontenerów morskich oraz z powodzeniem użytkowane gdyż czas eksploatacji nie wpływa na ich funkcjonalność. Można je nabyć różnymi kanałami. Największy wachlarz ofert znajdziemy na stronach internetowych, zarówno od sprzedawców indywidualnych jak i od większych firm zajmujących się sprzedażą kontenerów.

W przypadku dostawców indywidualnych ceny kontenerów używanych w większości przypadków będą atrakcyjniejsze niż na stronach firmowych. Jednakże stan kontenera używanego może pozostawiać wiele do życzenia. Decydując się na nieco droższe oferty od profesjonalnych firm mamy zazwyczaj wybór wielu kontenerów. Dodatkowo takie firmy posiadają place, które umożliwiają obejrzenie kontenera na żywo, co w przypadku kontenerów używanych daje możliwość wyboru kontenera, który nam najbardziej odpowiada.

Na co więc zwrócić uwagę przy zakupie używanego kontenera?

Stan ogólny kontenera – warto obejrzeć kontener morski z zewnątrz aby ocenić jego stan techniczny, tzn. odpryski farby, stany korozyjne, zgniecenia czy poważne uszkodzenia strukturalne.
Podłoga – stan podłogi powinien być dopuszczalny bez korozji, wycieków czy innych uszkodzeń. Równa i stabilna podłoga to gwarancja bezpieczeństwa przechowywanego towaru w kontenerze.
Drzwi – funkcjonalność drzwi kontenera należy sprawdzić pod kątem płynnego otwierania się i zamykania. Ważna jest szczelność uszczelek, gdyż dzięki temu towar nie jest narażony na niekorzystne oddziaływanie warunków zewnętrznych.
Historia kontenera – historia użytkowania kontenera używanego ma znaczenie, gdyż jego przechowywanie, transport i sposób obsługi ma znaczny wpływ na jego sprawność.
Dokumentacja i konserwacja – ilość prac konserwacyjnych jakie kontener przeszedł w cyklu swojego użytkowania pozwala ocenić jego dbałość i żywotność poszczególnych komponentów. Kontener używany powinien także mieć odpowiednie certyfikaty jakości.
Koszty dodatkowe – przy zakupie kontenera warto wziąć pod uwagę koszty dodatkowe, np. transport, gdyż mogą być wliczone w cenę lub trzeba będzie się samodzielnie zatroszczyć o jego transport.

Przy wyborze kontenera warto także zwrócić uwagę na lokalizację, gdyż im dalej ma być dostarczony kontener używany, tym większa cena transportu. Te wszystkie punkty składają się na ogólną ocenę przydatności używanego kontenera do transportu i użytkowania. Nie zawsze także cena równa się jego jakości. W zależności czy kupujący zdecyduje się zakupić kontener od prywatnego sprzedawcy czy od profesjonalnej firmy, warto jest zobaczyć swój produkt przed zakupem, gdyż na rynku obecnie jest coraz więcej oszustw.