Standard

Kontenery morskie to zamknięte konstrukcje o zunifikowanych wymiarach. Używane głównie w transporcie morskim i drogowym. Spełniają funkcję magazynową oraz służą do przewozu ładunków, zazwyczaj zapakowanych w kartony, skrzynie lub umieszczonych na paletach. Chronią towar przed uszkodzeniami i...

Sprawdź ofertę

Standard

Jest 15 produktów.

Pokazano 1-15 z 15 pozycji
Aktywne filtry

Kontenery morskie to zamknięte konstrukcje o zunifikowanych wymiarach. Używane głównie w transporcie morskim i drogowym. Spełniają funkcję magazynową oraz służą do przewozu ładunków, zazwyczaj zapakowanych w kartony, skrzynie lub umieszczonych na paletach. Chronią towar przed uszkodzeniami i szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Najczęściej występują w zwykłych lub podwyższanych wielkościach: 10', 20', 40' i 45'. Dzięki takim samym rozmiarom na całym świecie, możliwe było stworzenie stałych schematów logistycznych.

Metalowe prostopadłościany oparte są na stalowych podstawach, słupkach narożnych, czterech belkach wzdłużnych i czterech prostopadłych do nich belkach poprzecznych. Do ram przyspawane są ściany oraz dachy. Drzwi zamykane są za pomocą rygli i zabezpieczone gumowymi uszczelkami. Wewnątrz w każdym z narożników znajdują się naroża, służące do załadunku, mocowania ładunku, zapobiegają niekontrolowanemu przemieszczaniu i chronią towar przed uszkodzeniem. Posiadają wytrzymałą na ciężkie ładunki podłogę. 

Kontenery standardowe 20’ i 40’

Najpopularniejsze kontenery standardowe to modele 20 i 40 stopowe (odpowiednio o długościach 6 i 12m). Z uwagi na uniwersalny charakter, stosowane są często w spedycji morskiej oraz transporcie drogowym. Do przewozów wymagających specjalnych warunków (kontroli temperatury lub załadunku górą bądź bokiem) istnieją inne typy, np. chłodnie, Open Top lub Full Side Access.  

Kontenery 20 stopowe swoją popularność zdobyły już w latach 60-tych XX wieku. Powstał wtedy również określający je termin TEU - Twenty Foot Equivalency Unit Standard 20’ Container. Obecnie powszechne są również kontenery 40’, ze względu na dwa razy większą kubaturę. Jego zewnętrzne wymiary dobrano tak, by zmieścić w nim 2 kontenery 20' przy zachowaniu 3-calowego odstępu. Przy określaniu wolumenu nazywane są jako 2 TEU. 

Wybór rozmiaru kontenera zależy od wymiarów ładunku i jego wagi. Standardowe kontenery najlepiej sprawdzą się przy małej ilości towaru, stosunkowo lekkim i neutralnym (nie wymagającym specjalnych warunków). Niektóre posiadają dodatkowe otwory (kieszenie) umożliwiające podnoszenie pustych kontenerów za pomocą wózka widłowego. 

Transport ładunków o małej objętości pozwala na ich konsolidację, aż do osiągnięcia dopuszczalnej ładowności kontenera. Pozwala to na redukcję kosztów transportu, zwłaszcza na długich dystansach. Można wykonać pewne modyfikacje, pozwalające na przewóz transportu ładunków luzem.

Kontenery wysyłane w podróż morską muszą mieć przyczepioną tabliczkę CSC (CSC Safety Approval Plate), która zgodnie z Międzynarodową Konwencją o Bezpiecznych Kontenerach musi zawierać: datę i kraj produkcji, numer identyfikacyjny producenta, maksymalną masę brutto, maksymalną masę w stosie przy oddziaływaniu przyśpieszenia 1,8 g, wartości obciążenia poziomego, jakim był testowany kontener i datę kolejnego przeglądu klasyfikacyjnego. Przeglądy techniczne muszą być wykonywane co 2 lata w towarzystwie klasyfikacyjnym. 

Obecnie niemal całość produkcji kontenerów przeniosła się do Azji, a docierające do Europy określa się jako one-way (po pierwszej podróży).

Kontenery podwyższane High Cube

Kontenery HC (High Cube) są o 30 cm wyższe od zwykłych kontenerów. Mogą pomieścić wyższe ładunki niż standardowe 20’ i 40’, a dodatkowo ułatwia to manewrowanie towarem wewnątrz. Istnieją także wersje poszerzane Pallet Wide o długości 40’ lub 45’. HCPW to jedne z najbardziej pojemnych kontenerów na rynku.

Zalety kontenerów standardowych

Do zalet najpopularniejszych kontenerów niewątpliwie należy obniżenie kosztów transportu, możliwe poprzez konsolidację drobnych ładunków. Wówczas również stawka ubezpieczeniowa jest niższa - zmniejsza się ryzyko utraty lub uszkodzenia ładunku. Wykorzystywanie mniejszej liczby środków przewozu przyczynia się także do dbania o środowisko. Zunifikowane wymiary gwarantują taki sam rozmiar kontenerów na całym świecie. Jest to ułatwienie również w logistyce. Odpowiednia wiedza pozwala spedytorom na zagospodarowanie wolnych przestrzeni, uniknięcie przewozów “na pusto” i ograniczenie strat. Bezpieczeństwo, koszt i czas transportu to kluczowe elementy dla dobrze przeprowadzonego frachtu.  

Kolejną możliwością zastosowania kontenerów jest magazynowanie. Oprócz zabezpieczenia przed negatywnymi skutkami warunków atmosferycznych (np. korozja powstała na skutek deszczu), chroni przed kradzieżą i dostępem osób trzecich. Są tańszą alternatywą dla budowania hal, a dodatkowo są mobilne. W razie potrzeby można przewieźć je wraz z zawartością w inne miejsce.

Kontenery morskie w magazynowaniu

Budowa hali magazynowej to ogromny wydatek. Oprócz kosztów i pochłoniętego czasu, wymaga projektu i pozwolenia na budowę. Transport ładunku, bez względu na miejsce podejmowania, wymaga dowiezienia za każdym razem w to samo miejsce. Często przez pokonywane odległości generuje to dodatkowe straty. 

Łatwiejszym sposobem na zorganizowanie przestrzeni do przechowywania jest użycie do tego celu kontenerów. Nie wymagają pozwoleń, wielkość można dopasować do aktualnych potrzeb, a w dodatku są mobilne. Oprócz drogi morskiej i kolejowej, można je przewozić na platformie lub aucie z dźwigiem HDS. Zapewniają taki sam stopień bezpieczeństwa jak magazyn wybudowany od podstaw. Dzięki solidnej, stalowej konstrukcji i odpowiedniemu zamknięciu, sprzęt i towary są chronione nie tylko przed kradzieżą, ale i przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi.

Kontenery morskie w transporcie

W przypadku drogi morskiej, kontenery najczęściej są transportowane kontenerowcami, semi kontenerowcami i rorowcami. Transport lądowy jest uzupełnieniem transportu morskiego. Firma decydująca się na taki przewóz ma do wyboru dwa jego rodzaje: FCL i LCL. FCL (Full Container Load) to przesyłka pełnokontenerowa. Cała skrzynia zajęta jest wyłącznie przez jednego nadawcę. LCL (Less than Container Load) to przesyłki drobnicowe, w środku znajduje się towar od różnych zleceniodawców. Zazwyczaj pakowane są w kartony lub przewożone na paletach. 

Ładunek podróżujący w kontenerach ogranicza bezpośredni dostęp osób trzecich - minimalizuje to ryzyko zniszczenia bądź zaginięcia towaru oraz zmniejsza koszty. Ogranicza to również procesy logistyczne związane z magazynowaniem. Ta forma tranzytu zapewnia też odpowiednie warunki wewnątrz, przesyłki nie są narażone na negatywne działanie warunków atmosferycznych. 

Polska jest jednym z krajów wykorzystujących transport morski do przeprowadzania transakcji handlowych. Głównie dotyczy to importu towarów z Azji. Realizowany jest na dużą skalę i obejmuje produkty z wielu kategorii - od elektroniki po odzież i biżuterię.