Containers - Eco Containers

Przewóz domu z kontenera

undefined

Posiadanie własnego domu lub mieszkania to coś wyjątkowego i często staje się marzeniem wielu młodych ludzi. Standardowe rozwiązania posiadają wiele zalet, ale nie są również pozbawione wad. Wszystko zawsze sprowadza się do balansu pomiędzy tymi dwoma kwestiami. Nie zmienia to faktu, że powinniśmy czerpać z wielu źródeł i tym samym mieć szeroką świadomość. Świetnym rozwiązaniem, które ciągle nie cieszy się taką popularnością, na jaką zasługuje, są domy z kontenerów morskich. Dlaczego jest to tak ciekawe rozwiązanie? Co w tym kontekście oznacza "modularność" i jak wygląda kwestia transportu takich domów?

Dlaczego domy z kontenerów do dobre rozwiązanie?

Domy z kontenerów morskich posiadają zalety, którymi nie może pochwalić się standardowe budownictwo. Do tej kategorii należy zaliczyć przede wszystkim szybkość powstawania takiego domu, modularna budowa, możliwość transportu, komfort zamieszkania oraz konkurencyjna cena. To wiele zalet jak na jedno rozwiązanie. Ponadto należy do tego dodać, że jest to ekologiczne rozwiązanie, które idealnie wpisuje się w konwencję "zero waste". W kwestii szybkości powstawania, ile czasu minie zanim będziemy mogli rozpocząć wprowadzanie się? Okazuje się, że wystarczy poczekać 4 tygodnie od dokonania zakupu. Dwie kolejne zalety na razie pominiemy, ponieważ zostaną one opisane później. Cena takiego domu jest korzystniejsza niż w przypadku tradycyjnego budownictwa przy tej samej powierzchni. Ponadto same kontenery morskie pochodzą z recyklingu.

Możliwość transportu domów z kontenerów morskich

Wyobrażacie sobie, że własny dom transportujecie na ciężarówce do innego miejsca? W przypadku standardowego budownictwa brzmi to jak atrakcja. Już pomijając kwestię wagi, fundamenty stanowią stałe usadowienie. Takie ograniczenie nie występuje w przypadku domów z kontenerów morskich. Brak fundamentów może być wykorzystany do transportu nawet na dalekie odległości. Jak tego dokonać? Najtrudniejsze jest samo umieszczenie kontenera na pojeździe do transportu. Tutaj wszystko jednak zależy od wymiarów kontenera, ponieważ występuje kilka standardowych wymiarów. Do tego celu konieczne jest zastosowanie wózka widłowego (do lżejszych domów) lub dźwigu (do cięższych kontenerów). W drugim przypadku nie musi to być jednak największe urządzenie z tej grupy. Następnie kontenery trafiają na ciężarówkę i dochodzi do przemieszczenia naszego domu. Później wystarczy rozładować ciężarówkę w miejscu docelowym i ponowić łączenia pomiędzy elementami. Tyle wystarczy do tego, żeby nasz dom znalazł się w innym miejscu świata. Możliwość transportu jest zaletą niespotykaną w tradycyjnych formach budownictwa.

Domy modularne a transport

Ważnym elementem transportu jest to, że domy z kontenerów są modułowe. Możemy to sobie wyobrazić jako konstruowanie budynków z poszczególnych klocków. W niektórych przypadkach domy tego rodzaju są rozbudowane i dwupiętrowe. Na potrzeby transportu w wielu przypadkach można te elementy potraktować oddzielnie. W ten sposób będzie można je przetransportować, a już na miejscu docelowym znów dokonać trwałego połączenia. Modułowe domy dają większe możliwości transportu. Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli nie ma potrzeby dokonywania podziału, przemieszczanie będzie tańsze. To z kolei jest jednym z głównych czynników wyboru. Pamiętajmy, że modułowe domy to możliwość konstruowania podobne do tego, jak z klocków. Ostatecznie możemy więc uzyskać różnorodne i oryginalne formy. Utrudnienie ewentualnego transportu to jednocześnie możliwość tworzenia jeszcze ciekawszych form. Sprowadza się to do podjęcia pewnej decyzji i nie ma w tej kwestii jednego słusznego rozwiązania.

Możliwości, które pojawiają się wraz z transportem domu

Możliwość transportu jest jednym z głównych czynników wyboru tego typu rozwiązań. Zwykle należy je jednak traktować jako wisienka na torcie. Ta kwestia świetnie współgra z pozostałymi zaletami. Możliwość transportu daje nieograniczone możliwości. Przede wszystkim nie spaja właściciela z pewnym gruntem i tym samym ułatwia transport po świecie. Jednocześnie nie jest to oderwane od posiadania pewnego skrawka planety tylko dla siebie. Dom może podróżować razem z nami. Ponadto świetnie nadaje się on jako tymczasowa forma stałego zamieszkania, by z czasem przerodzić się w coś innego. Wraz z rozwijaniem swoich możliwości posadowienia można przetransportować dom z kontenerów morskich w jakieś urokliwe miejsce otoczone z naturą. Nie tylko będzie to świetna kogeneracja, ale również możliwość zarobku choćby w postaci wynajmu. Ponadto takie rozwiązanie doskonale nadaje się na wynajem choćby na cele niewielkich sklepów. Oprócz tego pozostaje oczywista kwestia zmiany miejsca zamieszkania, ale wraz z zabraniem swojego domu ze sobą. To rozwiązanie trudne do wyobrażenia sobie w innej sytuacji. Pamiętajmy jednak, że sam transport nie należy do najtańszych, a więc nie będziemy tego robić bardzo często. Każdą taką zmianą należy dokładnie przeanalizować. Pamiętajmy jednak, że w ogóle mamy taką możliwość, co w przypadku standardowego budownictwa jest niemożliwe ze względów technicznych.