Containers - Eco Containers

Rola depotów kontenerowych

undefined

Rola depotów kontenerowych

Transport intermodalny i depoty kontenerowe

Jest to transport różnego rodzaju produktów w formie zunifikowanej jednostki ładunkowej, który docierając do celu, a więc do odbiorcy, musi przejść przez co najmniej dwie gałęzie transportu. Aby transport taki można było nazwać intermodalnym, niezbędnym elementem jest wykorzystanie rozwiązań, w których dany produkt można przetrzymywać, a więc na przykład kontenerów. Aby taki transport można było wybierać, podstawą jest rozwinięta infrastruktura portów morskich, jak również i depotów kontenerowych. Czym więc one właściwie są?

Depoty kontenerowe to miejsca, w których to odbywa się przeładunek towaru z jednego transportu na drugi, bez konieczności przenoszenia samego towaru. Dzięki depotom towary mogą być wysyłane w najdalsze nawet zakątki świata, bowiem wykorzystując różne formy transportu, przesyłka ma różne etapy dotarcia do odbiorcy. W większości przypadków taki przeładunek odbywa się pomiędzy środkami transportu lądowego, czyli na przykład z pociągu na transport drogowy czy z pojazdu na plac budowy, bądź też z jednego pojazdu na drugi. To, co warte jest podkreślenia - depoty kontenerowe dają możliwość nie tylko przeładunku towarów, ale również i składowania towaru, oczywiście z uwzględnieniem procedur celnych.

Depoty kontenerowe dzielą się na: morskie i lądowe. Pierwsze usytuowane są w pobliżu portów morskich lub dróg śródlądowych - rzek. Drugie z kolei najczęściej umieszczone są u zbiegu największych węzłów kolejowych, jak również i drogowych. Ponadto wyróżnia się tak zwane depoty armatorskie, które to działają poprzez porozumienie właściciela depotu z armatorem, a więc z właścicielem statku oraz kontenerów. W takich depotach składowany jest towar lub to właśnie tam dokonywana jest obsługa techniczna jednostek ładunkowych. Towary można w takich miejscach przechowywać krótkoterminowo lub długoterminowo, można także przeprowadzać serwis techniczny, przekładać kontenery na ramie z przodu na tył lub z tyłu na przód, można również i tam właśnie je ważyć.

Obowiązujące opłaty na depotach

Korzystając z depotów kontenerowych, z całą pewnością warto zapoznać się z obowiązującymi w takich miejscach opłatami, które są zależne od tego, co klient w takim miejscu robi. Pierwszą jest storage, a więc są to opłaty, które dotyczą składowania kontenerów na depocie i związane jest to zarówno z relacjami importowanymi, jak również i eksportowanymi. Drugimi są opłaty demurage, a więc dodatkowe, które pospolicie nazywane są opłatami za przetrzymywanie ładunku. Trzecie, to detention, a więc również opłata dodatkowa, która pobierana jest za czas przebywania towaru poza terminalem.

Czy depoty kontenerowe wpływają na rozwój transportu?

Oczywiście, że tak. Dzięki nim bowiem rozwija się transport intermodalny. Armatorzy mając pełną kontrolę nad dostępnością na depotach kontenerów, są w stanie realizować transport z dnia na dzień. W przypadku zaś przewoźników oraz spedytorów, ci w ten sposób mogą pobierać lub składować kontenery morskie w wielu depotach w różnych krajach, jednocześnie bez potrzeby udawania się za każdym razem do portu morskiego, by tam właśnie złożyć lub podjąć kontener.

Depoty kontenerowe w Polsce

W Polsce pojawia się coraz więcej depotów kontenerowych, które to posiadają nowoczesną infrastrukturę, które oferują najwyższej jakości usługi przeładunkowe, usługi manipulacyjne i składowanie oraz ważenie kontenerów. W takich miejscach znajduje się odpowiednie oświetlenie, jest utwardzony plac, a do tego wózki kontenerowe i oczywiście pełna ochrona przez całą dobę. W naszym kraju wzrost depotów widoczny jest od 2010 roku. Zainteresowanie armatorów jest w tej kwestii coraz większe i ci z chęcią tworzą takie depoty na terminalach lądowych. Takie rozwiązanie pozwala zarówno spełnić potrzeby załadunkowe klientom armatorów, ale również i samym właścicielom kontenerów. Polska jest niewątpliwie bardzo atrakcyjnym rynkiem, jeśli chodzi o zainteresowanie tymi rozwiązaniami armatorów globalnych. W ten bowiem sposób ci udostępniają połączenia z polskimi portami, by w ten sposób móc pozyskiwać nowych klientów na załadunki swoich jednostek, dalej też tworząc ich zapasy na terenie całego kraju. Odpowiednie rozłożenie depotów pozwala utrzymać stały zapas kontenerów i to w takich miejscach, gdzie znajduje się największa ilość klientów danych armatorów. Są one zlokalizowane na terenie całej Polski, stąd też tak duże jest nimi w świecie transportu intermodalnego zainteresowanie.