Containers - Eco Containers

Jak ocieplić kontener morski

undefined

Jak ocieplić kontener morski

Konstrukcja bazująca na stali sama w sobie nie należy do najcieplejszych, a wiele z jej zastosowań (w tym to transportowe, z myślą o którym powstała) naraża ją na dodatkowy kontakt z zimnem i wilgocią. Okazuje się jednak, że kontener morski bez problemu można ocieplić - co więcej, istnieje kilka sposobów właśnie na to. Który z nich powinniśmy więc wybrać? Który okaże się lepszy, a dzięki któremu zaoszczędzimy najwięcej? Po co wreszcie tak właściwie ocieplać kontenery morskie? Te kwestie poruszymy w dzisiejszym wpisie.

Sposoby na izolację kontenera morskiego

Kontenery morskie mogą zostać ocieplone na trzy różne sposoby. Każdy z nich zakłada zgoła odmienne działania, ale też wykorzystanie nieco innych materiałów. Jest też mniej lub bardziej efektywny pod kątem współczynnika przenikania ciepła oraz reakcji na ogień - dwóch najbardziej kluczowych współczynników, które określają skuteczność całej izolacji.

Izolując własny kontener morski, możemy sięgnąć po metody, które wyszczególniamy poniżej.

Wykorzystanie płyt warstwowych do budowy ścian oraz dachu - jest to nie tylko najpopularniejsza, ale też najprostsza metoda na ocieplenie kontenera. Płyty warstwowe powstają w fabryce producenta i są dostarczane w ich gotowym stanie na miejsce ocieplania. Zazwyczaj liczą sobie około 1,2 metra szerokości. Pomiędzy dwiema ściankami z blachy (koniecznie ocynkowanej i lakierowanej) znajduje się rdzeń, który pełni rolę izolatora. Najczęściej powstaje on na bazie styropianu lub wełny mineralnej, a występuje w różnych grubościach. To od niego w największym stopniu zależy nie tylko poziom odporności ogniowej, ale i cena. Wełna mineralna jest tutaj najdroższa, podczas gdy poliuretan znajduje się gdzieś w środkowej półce cenowej. Najtańszy, ale jednocześnie najmniej efektywny (co nie oznacza, że zły czy niesprawdzający się w akcji) jest z kolei styropian. Ta metoda jest bardzo łatwa w montażu, co jest jej wielkim plusem. Posiada też odpowiednie certyfikaty budowlane. Dobierając najbardziej właściwy swoim potrzebom rdzeń możemy uzyskać izolacyjność na pożądanym przez nas poziomie, jednocześnie nie wydając mnóstwa pieniędzy.

Zbudowanie specjalnej konstrukcji z drewna - konstrukcja ta składa się zwykle ze specjalnych drewnianych legarów, między które trafia materiał izolacyjny (zazwyczaj wełna mineralna). Tego typu legary trafiają na zewnątrz kontenera i muszą być przykryte właśnie od zewnątrz - zazwyczaj jakimś rodzajem blachy. Wewnątrz z kolei do ich przykrycia wykorzystuje się czy to płytę meblową, czy też G-K.

Natryskowa izolacja pianką poliuretanową - ta metoda stale nabiera na popularności, głównie za sprawą ekonomiczności oraz bardzo dobrej efektywności. Poliuretan słynie ze swojej izolacyjności - dzięki niemu można uzyskać świetny współczynnik przenikania ciepła, co z kolei wpłynie na jego poziom wewnątrz kontenerów. Dzięki piance nie mamy też do czynienia z miejscami, w których ciepło nam "ucieka" - cały kontener jest więc ocieplony w sposób bardzo równomierny. Sama pianka jest też bardzo prosta do ułożenia - robi się to szybko i bez większych problemów.

ocieplanie kontenera

Warto wspomnieć, że wiele firm zajmujących się sprzedażą kontenerów (w tym chociażby Eco Containers) sprzedaje również egzemplarze już ocieplone. Decydując się na nie nie jesteśmy zmuszeni do tego, by podejmować się jakichkolwiek działań związanych właśnie z ich ocieplaniem. Dzięki temu oszczędzamy nie tylko czas, ale i pieniądze.

Co daje ocieplenie kontenera morskiego?

Dzięki odpowiedniej izolacji cieplnej kontenera morskiego jesteśmy w stanie zabezpieczyć jego wnętrze zarówno przed wilgocią, jak i chłodem. Jest to bardzo istotne w przypadku przechowywania (ale i przewożenia) w jego obrębie materiałów szczególnie narażonych na działanie obu wspomnianych czynników. Jeśli więc wiemy, że nie do końca przychylne warunki atmosferyczne będą mogły mieć na nie negatywny wpływ, powinniśmy zdecydować się czy to na izolację, czy też na zakup już wyizolowanego kontenera, możliwy u wybranych, najlepszych ich sprzedawców.

Ocieplenie kontenera morskiego jest też koniecznością w przypadku, w którym chcemy przerobić go pod zastosowania mieszkalne - czy to dla siebie, czy też pod wynajem. Wtedy też należy całą izolację przemyśleć, biorąc w niej pod uwagę również rozłożenie instalacji hydrauliczno-elektrycznej. Po raz kolejny pomóc nam tu mogą specjaliści, dostosowując kontener do naszych indywidualnych potrzeb, oczekiwań i wymagań.

Podsumowanie

Ocieplenie kontenera morskiego wydaje się być jedną z pierwszych rzeczy, które powinniśmy zrobić tuż po wejściu w jego posiadanie - zwłaszcza jeśli zamierzamy wykorzystać go w celach mieszkalnych, ale też przechowywać w jego wnętrzu przedmioty czy materiały szczególnie narażone na działanie warunków atmosferycznych, w tym chłodu czy wilgoci. Tak naprawdę więc chcąc uczynić nasz kontener uniwersalnym, jesteśmy wręcz zmuszeni do ocieplenia go. Chyba, że kupimy go już we właściwie wyizolowanej formie.