Containers - Eco Containers

Transport kontenerowy - wady i zalety

Sea containers

Transport kontenerowy - wady i zalety

Wykorzystanie kontenerów do transportu jest stosunkowo nowym zjawiskiem. Istnieje dopiero od około 60 lat. Ale w tym krótkim czasie zrewolucjonizowało sposób, w jaki przenosimy rzeczy z miejsca na miejsce. Zalety oraz wady transportu kontenerowego są liczne i zróżnicowane. W tym artykule omówimy wszystkie plusy i minusy transportu kontenerowego, abyś mógł podjąć świadomą decyzję, zanim zdecydujesz się na tę metodę wysyłki swoich produktów na całym świecie. 

Dlaczego warto, czyli plusy transportu kontenerowego

Konteneryzacja ładunków datuje się na lata 50. XX wieku, kiedy to po raz pierwszy wprowadził ją Malcom McLean. Ideą konteneryzacji jest uproszczenie procesu załadunku i rozładunku towarów, a także minimalizacja uszkodzeń podczas transportu. Odbywa się to poprzez konsolidację pojedynczych przesyłek w jeden lub więcej kontenerów, które są następnie ładowane na ciężarówkę lub statek w celu ich podróży. Transport kontenerowy to najbardziej wydajny i opłacalny sposób przemieszczania ładunku. To też świetna alternatywa dla frachtu lotniczego, który jest drogi i nieefektywny. 

Zalety transportu kontenerowego to m.in.: 

- Jest tańszy niż fracht lotniczy, a wysyłka kontenera pełnego produktów jest tańsza niż wysyłka pojedynczych paczek.  

- Ma większą pojemność niż jakakolwiek inna forma transportu. 

-Może być stosowany do prawie każdego rodzaju ładunku, w tym żywych zwierząt, materiałów niebezpiecznych i towarów ponadgabarytowych. 

-Może być stosowany zarówno na śródlądowych drogach wodnych, jak i na trasach przybrzeżnych lub międzynarodowych. 

Minusy transportu kontenerowego - jakie znamy?

Istnieje wiele korzyści z używania kontenerów do transportu towarów. Ten rodzaj transportu ma wiele zalet, ale i wad. Główną wadą transportu kontenerowego jest to, że mogą wystąpić opóźnienia w przypadku problemów z odprawą celną lub w przypadku jakichkolwiek problemów z załadunkiem lub rozładunkiem kontenera na ciężarówki w celu dostarczenia go do miejsca docelowego. Pewną wadą jest też to, że niektórzy ludzie uważają, że ta forma transportu powoduje szkody dla środowiska, istnieje także wiele obaw związanych z bezpieczeństwem tej formy transportu. Są to jednak zwykle nieuzasadnione, wynikające z braku wiedzy, uprzedzenia. Inną wadą transportu kontenerowego jest ograniczona liczba portów na całym świecie, które mogą pomieścić duże kontenerowce, co oznacza, że nie wszystkie towary można przetransportować tą metodą. Nie da się jednak zaprzeczyć, że wykorzystanie kontenerów jest kluczowym czynnikiem globalizacji handlu. Kontenery służą do transportu towarów na całym świecie i na zawsze zmieniły sposób, w jaki importujemy i eksportujemy towary.