Containers - Eco Containers

Kontener morski jako budynek mieszkalny?

Shipping containers

Kontener morski jako budynek mieszkalny?

Od jakiegoś czasu projekty na mikrodomy, domy na kółkach czy domki na wodzie zyskały na popularności. Wykorzystywanie kontenerów morskich w niekonwencjonalny sposób również staje się coraz bardziej modne. Skoro są one używane jako magazyny, biura a nawet galerie, to dlaczego nie spróbować zbudować z nich mieszkania? Jeszcze niedawno wydawałoby się, że jest to niemożliwe, ale przy wykorzystaniu dzisiejszych możliwości i nowoczesnej technologii możemy z kontenera morskiego postawić nawet inteligentny dom. Jest to na pewno tańsza alternatywa dla zwykłego domu. A jego powstanie nie trwa dłużej niż trzy miesiące. Dodatkowo jest to solidny i prosty sposób na ekologiczny tryb życia.

Projekt domu z kontenerów

Odkąd pojawił się pomysł na mieszkanie w kontenerach powstało kilka firm, które sprzedają gotowe domki - ocieplone, wyposażone. Co jeśli chcemy, żeby nasz dom był jedyny w swoim rodzaju? Najważniejszą rzeczą, bez której nie można zacząć planowania naszego kontenerowego domu jest projekt. Kiedy zdecydujemy się już na tego rodzaju budynek musimy zlecić projekt i zakupić kontener. Najlepszym wyborem będzie właśnie kontener morski, ponieważ do ich konstrukcji używa się stali nierdzewnej. Jest on dodatkowo ocynkowany, pokryty ochronną warstwą farby i żywicy epoksydowej. Możemy zdecydować się na kontener używany lub nowy, jednak z tym pierwszym będzie na pewno więcej pracy. Taki kontener trzeba oczyścić w specjalny sposób, żeby pozbyć się niebezpiecznych substancji.

Budynek modułowy

Domy z kontenerów są budynkami modułowymi, dzięki czemu ich budowa zajmuje bardzo mało czasu. Sama konstrukcja kontenera jest bardzo prosta, bo jest to niezależna rama stalowa. Jest ona piaskowana i zabezpieczona antykorozyjną powłoką. Ściany, podłoga i sufit są zrobione z ocynkowanej blachy, która jest wzmocniona i wypełniona materiałem izolacyjnym. Kontenery ociepla się w ten sam sposób co tradycyjne domy czy mieszkania. Tak samo jest jeśli chodzi o elewacje budynku. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup kontenera używanego, który był zaadoptowany jako biuro, ponieważ będzie on wcześniej ocieplony i wzmocniony. Takie budynki zazwyczaj mają - 12,2 m długości, 2,4 m szerokości oraz 2,9 m wysokości.

Nie zawsze konieczne jest wylanie fundamentów pod kontener mieszkalny. Jeżeli będzie to dosyć mała konstrukcja, nie jest to potrzebne. Natomiast jeśli chcemy rozbudowany, piętrowy dom, fundamenty będą konieczne.

domy z kontenera

Pozwolenie na budowę

W przypadku, kiedy stawiamy tego typu budynek bez fundamentów - nie musimy składać dokumentów o pozwolenie na budowę. Jest on wtedy traktowany jako obiekt tymczasowy, wystarczy, że zgłosimy to tylko do odpowiedniej administracji. Są jednak minusy. Zgodnie z prawem, budynek tymczasowy może stać w jednym miejscu tylko przez określony czas. Później trzeba go przenieść i ponownie zgłosić do urzędu. Jeśli nie chcemy zmagać się z wynajmowaniem dźwigu i przenoszeniem domu, to najlepsze będzie jednak w tym przypadku wystąpienie o pozwolenie na budowę.

Dom tego typu koniecznie powinien mieć podłączone wszelkiego rodzaju instalacje i przyłącza. Dzięki temu, mamy pewność, że będziemy mogli w pełni z niego korzystać. Co więcej brak instalacji lub niedbałe jej podłączenie może osłabić konstrukcję budynku - korozja, wilgoć.

Z pewnością pojawia się też pytanie - co z ogrzewaniem? Domy z kontenerów są ocieplane w ten sam sposób co zwykłe domy. Należy jednak pamiętać o tym, że są wykonane z blachy i będą wymagały dodatkowej otuliny. Aby mieć pewność, że nie powstaną mostki termiczne, najlepiej będzie zainwestować w okna energooszczędne - tym bardziej, że ma być to dom ekologiczny. Jeśli jednak chodzi o ogrzewanie - najlepszym sposobem będzie ogrzewanie podłogowe. Dzięki temu nie ma potrzeby montowania grzejników ani kotłów i zaoszczędzimy sporo miejsca. Można również skorzystać z bardziej nowoczesnych sposobów ogrzewania jak - ogrzewanie promieniami podczerwonymi, które nie podgrzewa powietrza a ściany i przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu. Jest to o droższa metoda ogrzewania, ale z pewnością bardziej przyjazna dla środowiska. Trzeba także pamiętać o tym, że kontenerowe domki muszą być regularnie wietrzone. Oprócz ogrzewania warto zainwestować w klimatyzator. Blacha pod wpływem ciepła nagrzewa się, co może powodować wyższe temperatury wewnątrz podczas cieplejszych dni. Dzięki klimatyzacji w domku będzie też stały przepływ powietrza.

Koszty domu z kontenera

Na jakie koszty musimy się w takim razie przygotować? Ceny kontenerów, z całą instalacją i wyposażeniem są zdecydowanie mniejsze niż budowa zwykłego domu. Najmniejsze, jednopiętrowe domki “pod klucz” o wielkości 25 mkw mogą kosztować już około 55 tysięcy złotych. Oczywiście ceny są zależne od tego jakie i ile modułów wybierzemy. Piętrowe domy mogą wahać się nawet w okolicach 200 tysięcy złotych.

Podsumowanie

Z pewnością domki z kontenerów morskich są idealnym rozwiązaniem dla osób, które lubią niecodzienne i designerskie budynki. Ich ceny zazwyczaj są niższe niż tradycyjnych domów. Na pewno jest to ciekawe i nowoczesne rozwiązanie dla wyjątkowych ludzi, których interesują nietypowe rozwiązania. Pewne jest, że koło takiego kontenera nikt nie przejdzie obojętnie.