Containers - Eco Containers

Jakie są oznaczenia na kontenerach morskich

undefined

Jakie są oznaczenia na kontenerach morskich Kontener morski to sprzęt transportowy, znormalizowany pod względem gabarytów i zaprojektowany do wielokrotnego użytku. Służy do różnych rodzajów transportu, w tym multimodalnego bez przepakowywania ładunku, a także przechowywania towarów lub rzeczy osobistych. Kontenery wyposażone są w specjalne urządzenia, które zapewniają wygodę załadunku i rozładunku oraz jego niezawodne zamocowanie na pojeździe.

Jakie są oznaczenia na kontenerach morskich?

Zunifikowany system oznaczania kontenerów morskich, którego zasady znajdują odzwierciedlenie w normie ISO 6346:1995 pozwala nie tylko dobrać odpowiedni kontener do przewozu konkretnego ładunku, ale także prześledzić jego drogę za pomocą usług online. W celu identyfikacji, kontroli, a także przetwarzania informacji o przewożonym ładunku w zautomatyzowanych systemach stosuje się jednolite oznakowanie kontenerów morskich, za pomocą którego wskazane są wszystkie niezbędne parametry kontenera.

Oznaczenia alfanumeryczne na kontenerach morskich

Grupy liter łacińskich służą do oznaczania typów kontenerów 20-, 40-, 45-stopowych:

DC (Dry Container) i GP (General Puprose) to uniwersalne kontenery morskie ogólnego przeznaczenia.
HC (High Cube) to kontener o wymiarach identycznych jak standardowe produkty z odpowiedniej serii. Różnią się wysokością, która przewyższa standardową wersję o 1 stopę.
PW (Pallet Wide) - takie produkty mają zwiększoną szerokość przy standardowej długości i wysokości. Wygodne podczas transportu ładunków na europaletach.
RE (izotermiczne chłodzone), RT (chłodzone i ogrzewane), RS (z urządzeniem zintegrowanym) - modele zawierające agregaty chłodnicze zapewniające odpowiednie warunki temperaturowe wewnątrz kontenera. Służą do transportu towarów, które wymagają stworzenia określonych warunków temperatury i wilgotności w celu zachowania prawidłowych właściwości.
HI, HR (izolowane) - kontenery izotermiczne (izolowane termicznie). Jest to kontener wielościenny. Warstwa pośrednia wykonana jest ze skutecznego izolatora cieplnego, który przez długi czas utrzymuje reżim termiczny powstały podczas obciążenia.
VH (Wentylowany) - model, na który istnieje zapotrzebowanie na transport towarów, które wymagają stworzenia wymiany powietrza między przestrzenią wewnętrzną i zewnętrzną. Ten wentylowany kontener jest wyposażony w system wentylacji naturalnej w górnej i dolnej części.
OT (Open Top), UT - kontenery te nie posiadają sztywnego stacjonarnego dachu. Zamiast tego stosuje się zdejmowaną lub przesuwaną plandekę (otwarty dach).
PF (niepełna nadbudowa), PS (pełna nadbudowa), PC (składane ściany), PL (płytowe) - produkowane są bez ramy górnej, ścianek czołowych i podłużnych. 
TG (do gazów), TD (do płynów niebezpiecznych), TN (zbiornikowe do płynów bezpiecznych) - cysterny. Są to zbiorniki montowane na ramie. Wymiary ram odpowiadają standardowym wymiarom pojemników uniwersalnych odpowiedniej serii. Takie kontenery morskie są poszukiwane do transportu cieczy i skroplonych gazów, w tym agresywnych i toksycznych.
BK (ładunki suche pod ciśnieniem), BU (nie pod ciśnieniem) - używane do transportu materiałów sypkich.
SN to seria specjalna. Należący do niej kontener jest poszukiwany przy dostawach samochodów, świeżych ryb, żywego bydła i innych specyficznych ładunków.
AS (lotnicze) - modele, które mogą być wykorzystywane zarówno w transporcie lądowym, jak i lotniczym.

Inne rodzaje oznaczeń kontenerów morskich

Kod oznaczenia nadrukowany na ścianach, drzwiach i dachu zawiera wszystkie przydatne informacje o kontenerze morskim do transportu ładunku. Znajduje się w dwóch wierszach, chociaż mogą istnieć inne opcje jego wyświetlania. Zwykle zawiera litery łacińskie i cyfry arabskie.

W pierwszym wierszu są one ułożone w następujący sposób:

Pierwsze trzy litery alfabetu łacińskiego charakteryzują właściciela. Kod jest unikalny. Aby go uzyskać, właściciel musi zarejestrować się w Międzynarodowym Biurze Kontenerowym.
Następna litera po kodzie właściciela wskazuje kategorię sprzętu. U - dotyczy wszystkich urządzeń dźwigowych, J - urządzeń zdejmowanych, Z - przyczep i podwozi, R - modułów chłodniczych.
Sześć cyfr arabskich – numer seryjny kontenera morskiego. Jeśli ta liczba ma mniej niż 6 cyfr, to brakujące są zastępowane zerami.
Siódma cyfra arabska jest obliczana zgodnie z określonymi zasadami i służy do weryfikacji poprawności informacji o kodzie właściciela i numerze seryjnym. Jeżeli w wyniku obliczeń otrzymamy liczbę, która nie pokrywa się z kontrolną, to informacja o kontenerze nie jest prawdziwa.

Drugi wiersz zawiera następujące informacje:

Kod kraju, w którym zarejestrowany jest kod kontenera morskiego, składa się z dwóch liter łacińskich. Ta funkcja jest opcjonalna i może nie pojawiać się na powierzchni pojemnika.
Kod wymiarów kontenera. Składa się z dwóch znaków alfanumerycznych. Pierwsza to długość, druga to szerokość i wysokość.

Następnie drugi wiersz określa kod typu kontenera morskiego. Maksymalna waga kontenera (brutto) i tara są wyświetlane w kilogramach i funtach. Dodatkowo mogą być wskazane: maksymalna netto, kubatura przestrzeni wewnętrznej w m3. Pojemniki wielokrotnego użytku mogą mieć również inne tabliczki, na których znajdują się informacje o właścicielu jednostki lub operatorze, dacie przeglądu i nie tylko.