Kontenery - Eco Containers

Na czym polega transport intermodalny?

kontener morski

Na czym polega transport intermodalny?

Czy spotkaliście się z pojęciem transportu intermodalnego? Termin ten na początku może brzmieć naprawdę tajemniczo, warto jednak go rozszyfrować. Odgrywa on bowiem coraz większą rolę w handlu światowym. Jeśli wciąż nie wiecie, na czym polega taki transport, zapraszamy do lektury naszego artykułu! 

Transport intermodalny, czyli jaki?

Transport intermodalny to system, który łączy w sobie więcej niż jeden rodzaj transportu, np. kolejowy i wodny. Innymi słowy, jest to system, w którym ładunek jest przenoszony z jednego środka transportu na inny. Najbardziej typowym przykładem jest przenoszenie ładunku ze statku na samochód ciężarowy, ale istnieje wiele innych kombinacji, które można zastosować. Najpopularniejszą formą tego rodzaju transportu jest przewóz ładunku z jednego miejsca do drugiego za pomocą statku lub pociągu. Ta forma transportu jest często wykorzystywana na obszarach, gdzie podróże lądowe zajęłyby zbyt dużo czasu. Jest też często używany do transportu towarów, które są zbyt ciężkie lub duże dla jednego środka transportu. Co więcej, ten rodzaj transportu jest często wykorzystywany do wysyłania towarów z punktu śródlądowego do miejsca przeznaczenia za granicą. Może być również używany, gdy występują trudności z jedną konkretną formą transportu, taką jak kolej lub droga, z powodu klęsk żywiołowych, wypadków lub innych okoliczności.  

Zalety transportu intermodalnego  

Transport intermodalny ma wiele zalet. Pierwszą jest to, że jest bardziej opłacalny niż inne tryby. Dzieje się tak, ponieważ wykorzystuje różnorodne korzyści, łącząc zdolność i wydajność różnych środków transportu towarów. Transport intermodalny może więc obniżyć koszty i emisje poprzez łączenie różnych środków transportu w jednej przesyłce, co kontrastuje z transportem towarów wyłącznie jednym środkiem transportu. Jest opłacalny, ponieważ pozwala na większą elastyczność w trasach żeglugowych. Oznacza to, że możesz zaoszczędzić pieniądze zarówno w perspektywie krótkoterminowej, jak i długoterminowej, korzystając z tej metody do swoich potrzeb związanych z wysyłką. Jest również przyjazny dla środowiska, ponieważ zmniejsza zanieczyszczenie poprzez zmniejszenie liczby pojazdów na drodze. Korzystanie z transportu intermodalnego bez wątpienia można też uznać za bezpieczne, ponieważ możesz wybrać opcję wysyłki towarów w alternatywnym trybie, jeśli jeden z nich stanie się niedostępny z powodu warunków pogodowych, wypadków itp. Transport intermodalny może być używany zarówno do importu, jak i eksportu towarów, dlatego warto otworzyć się na tę formę przewożenia towarów.