Kontenery - Eco Containers

Logistyka - na czym polega i dlaczego jest taka ważna?

kontener morski

Logistyka - na czym polega i dlaczego jest tak ważna?

Branża logistyczna to jedna z najszybciej rozwijających się branż na świecie. Logistyka jest integralną częścią biznesu i stała się ważną częścią działalności każdej firmy. Co więcej, logistyka to dziedzina, która została zrewolucjonizowana przez Internet. Internet umożliwił firmom łączenie się ze sobą i tworzenie bardziej wydajnego łańcucha dostaw. Dziś postaramy się odkryć przed Wami tajniki działania branży logistycznej. 

Logistyka - ale co to takiego?

Logistyka to proces planowania, wdrażania i kontrolowania wydajnego, efektywnego przemieszczania towarów od miejsca pochodzenia do miejsca przeznaczenia. Jest to więc praktyka planowania i realizacji przepływu towarów, usług lub obu z punktu A do punktu B. Osoba, która zarządza logistyką dla organizacji, określana jest zaś terminem "logistyk". Branża logistyczna rozwija się w znaczącym tempie od lat 80-tych. Istnieje wiele różnych rodzajów logistyki: fracht lotniczy, fracht morski, fracht kolejowy, transport samochodowy (powszechnie znany jako fracht „drogowy”), magazynowanie i dystrybucja. Logistyka to też skomplikowany proces, który angażuje wielu różnych interesariuszy i decydentów, takich jak producenci, detaliści, hurtownicy. Wszyscy przedsiębiorcy mają bowiem swój własny zestaw wyzwań, które należy pokonać, aby ich firma działała sprawnie.  

Jak wygląda codzienność branży logistycznej?

W logistyce mamy trzy rodzaje działalności: transport (przewóz towarów), magazynowanie (przechowywanie) i dystrybucję. Typowy zakres pracy specjalisty od logistyki obejmuje: 

- Zarządzanie materiałami, zapasami, robocizną, produkcją, informacją, finansami i jakością. 

- Konieczność zarządzania zarówno krajowymi, jak i międzynarodowymi łańcuchami dostaw. 

- Integrację przepływów fizycznych (transport) i cyfrowych (informacji) w ramach jednego przedsiębiorstwa lub organizacji. 

- Badanie operacji biznesowych związanych z przenoszeniem produktów od dostawcy do klienta, w tym koordynacja z innymi działami, takimi jak sprzedaż i marketing; transport; magazynowanie; kontrola ekwipunku; pakowanie i etykietowanie; itp 

Rola logistyki we współczesnym świecie

Logistyka odgrywa kluczową rolę w operacjach biznesowych i zarządzaniu łańcuchem dostaw. To jeden z najważniejszych aspektów prowadzenia udanego biznesu. Branża logistyczna jest odpowiedzialna za to, aby produkty dotarły do klientów na czas, w dobrym stanie i za rozsądną cenę. Wiedząc to, nietrudno zrozumieć, że sprawne funkcjonowanie podmiotów z branży logistycznej to podstawa funkcjonowania współczesnego świata.