Kontenery - Eco Containers

Kontenery high-cube a kontenery standardowe - czym się różnią i które są bardziej wartościowe dla transportu

kontener morski

Kontenery high-cube a kontenery standardowe - czym się różnią i które są bardziej wartościowe dla transportu?

Jesteśmy coraz bardziej przyzwyczajeni do oglądania skrzyń w postaci kontenerów morskich, kontenerów magazynowych czy kontenerów transportowych. Wiemy, że kontener to duże metalowe pudełko, które służy do przechowywania towarów i może być również używane do transportu towarów z jednego miejsca do drugiego. Dwa główne rodzaje tych pojemników to kontener uniwersalny i tzw. high-cube. Jakie występują pomiędzy nimi różnice? 

Kontener uniwersalny

Kontenery to najważniejsze narzędzia do transportu towarów. Wykorzystywane są w branży spedycyjnej do transportu ładunków z miejsca na miejsce. Używane są również w branży magazynowej do przechowywania towarów w magazynach. Pierwszy kontener został wynaleziony przez Malcolma McLeana w 1956 roku. Była to metalowa skrzynia z drzwiami, dzięki czemu można było na nią szybko i łatwo załadować towary bez potrzeby korzystania z dźwigów lub wózków widłowych. Pierwotnie kontenery zostały zaprojektowane do przesyłania towarów z portów do obszarów śródlądowych, ale teraz są one również używane na lotniskach i dworcach kolejowych. Rozmiar kontenera mierzy się długością, szerokością i wysokością w calach lub innych jednostkach metrycznych, a najczęściej podaję się go w stopach. Najpopularniejszym kontenerem jest uniwersalny kontener ISO, który ma 20 stóp długości i 8 stóp szerokości.  

Kontener high-cube

Przez wieki rozmiar kontenera był standaryzowany na 20 stóp długości, 8 stóp szerokości i 8,5 stopy wysokości. Ta standaryzacja pozwoliła na sprawny transport towarów na całym świecie drogą morską, lądową i powietrzną. Dzięki temu handel międzynarodowy był łatwiejszy, szybszy i tańszy niż kiedykolwiek wcześniej. Z czasem jednak zdecydowano się produkować różne rodzaje kontenerów, dostosowane do specyficznych potrzeb danej branży i wymogów konkretnych sytuacji biznesowych. Kontenery typu high-cube są więc wyższe niż kontenery standardowe i mają większą pojemność. Zwykle mają 40 stóp długości i 8 stóp szerokości.  

Porównanie

Kontenery high-cube i uniwersalne to dwa różne rodzaje kontenerów do przechowywania lub transportu. Kontenery o dużej pojemności są zaprojektowane tak, aby były wyższe niż tradycyjne kontenery transportowe. Pozwala to na większe piętrowanie towarów wewnątrz kontenera bez obciążania go lub niestabilności. W świecie biznesu kontenery high-cube to świetny sposób na przechowywanie towarów. Wysokość oznacza bowiem również, że podczas układania w nim towarów marnuje się mniej miejsca na wierzchu kontenera. Oszczędza to firmom pieniądze na powierzchni magazynowej, która może być kosztowna przy wynajmie obiektów magazynowych na dłuższy czas. Nie oznacza to jednak, że kontenery uniwersalne są w jakiś sposób gorsze. Należy pamiętać, że aby zdecydować, jakiego rodzaju kontenera użyć, należy wziąć pod uwagę wagę i wymiary przewożonych przedmiotów, a także ilość miejsca dostępnego na konkretnym statku.