Kontenery - Eco Containers

Kontenery - czym są i jakie znamy ich rodzaje?

kontener morski

Kontenery – czym są i jakie znamy ich rodzaje? 

Import i eksport towarów drogą morską to skomplikowana operacja logistyczna. Musiało więc pojawić się coś, co ułatwi przewożenie nawet bardzo drobnych produktów, a jednocześnie okaże się praktyczniejsze niż zwykłe worki czy skrzynki. Tak powstały kontenery chłodnicze, uniwersalne czy też inne ich typy, o których opowiemy w tym artykule. 

Skąd się wzięły kontenery? 

Transport morski rozwijał się przez lata. Z czasem zaczęto zauważać, że stosowane do tej pory beczki, worki czy drewniane skrzynki się nie sprawdzają. Towary nie tylko ulegały w nich zepsuciu, ale również uszkodzeniom mechanicznym. Na początku XXw. zaczęto używać pierwszych skrzyń z metalu. Przez lata udoskonalano je i dzięki temu w roku 1956 w rejs mógł wypłynąć pierwszy kontenerowiec. Z czasem zaczęto tworzyć także kontenery chłodnicze i inne wyspecjalizowane rodzaje. Dziś bez kontenerów ciężko wyobrazić sobie import towarów. Szacuje się, że nawet 90% drobnych produktów jest przewożonych właśnie w taki sposób.

Jak zbudowany jest kontener?

Dla laika kontener będzie po prostu wielką metalową skrzynią. W 1968 opracowano jednak definicję kontenera, według której musi on spełniać kilka bardzo konkretnych założeń. Oto kilka z nich:
Musi to być urządzenie trwałe i nadające się do powtórnego użycia
Musi być odpowiednio wyposażone, m.in. w mocowania do skrzyń z towarem
Jest możliwy łatwy załadunek towarów, a także zmiana środka transportu bez konieczności przeładunku Co więcej, istotne są również wymiary kontenera. To właśnie ich standaryzacja pozwala używać kontenerów w transporcie na całym świecie. Konstrukcja kontenera opiera się na wytrzymałych słupkach narożnych. To na nich osadzona jest podłoga, ściany, a także dach. Co ważne, na dachu nie powinno umieszczać się żadnego obciążenia. Często w kontenerze znajdziemy tunel nazywany "gęsią szyją". Wgłębienie to obniża całkowitą wysokość kontenera umieszczonego na przyczepie samochodowej. Oczywiście kontenery o specjalnym przeznaczeniu, np. kontenery chłodnicze, są dodatkowo wyposażone w inne elementy konstrukcyjne.

Kontenery chłodnicze i nie tylko, czyli o rodzajach kontenerów morskich 

Kontenery morskie można podzielić ze względu na ich przeznaczenie oraz budowę. Typy, jakie wyróżniamy to:

Kontenery uniwersalne - inaczej general purpose, to najpowszechniejszy gatunek, którym można przewieźć różne rodzaje towarów. Można powiedzieć, że jest to typ podstawowy
Kontenery o zmodyfikowanych wymiarach - mogą mieć podwyższoną wysokość lub szerokość. Służą m.in. do transportu towarów na paletach
 Kontenery chłodnicze - działają jak mobilne chłodnie, pozwalają kontrolować panującą wewnątrz temperaturę. Przydatne zwłaszcza przy szybko psujących się produktach.
 Kontenery z otwartym dachem lub bokiem - ich nietypowa budowa zapewnia łatwiejszy dostęp do przewożonych towarów. Mniej popularne, ale wciąż stosowane są kontenery z wentylacją, kontenery cysterny czy kontenery platformy. Jak widać więc, kontenery to coś więcej niż zwykłe metalowe skrzynie i ich rola w transporcie morskim jest naprawdę nie do przecenienia.