Kontenery - Eco Containers

Kontener chłodniczy a izotermiczny - podobieństwa i różnice

kontener chłodniczy

Kontener chłodniczy a izotermiczny - podobieństwa i różnice

Niektóre towary potrzebują specjalnych warunków przechowywania i transportu. Dotyczy to m.in. żywności, kosmetyków i leków. W transporcie morskim używa się głównie kontenerów, z których niektóre rodzaje przystosowane zostały do takich właśnie rodzajów produktów. Dziś chcemy opowiedzieć o kontenerach izotermicznych oraz chłodniczych, i wyjaśnić, czy pojęć tych można używać zamiennie.

Kontener chłodniczy - krótka charakterystyka

Kontener chłodniczy, znany również jako chłodnia, jest zwykle używany do transportu artykułów łatwo się psujących. Artykuły spożywcze przewożone w tego rodzaju pojemnikach są często mrożone lub chłodzone w celu zachowania ich świeżości. Na rynku dostępne są różne rodzaje kontenerów chłodniczych. Różnią się rozmiarem, konstrukcją, właściwościami izolacyjnymi, opcjami wyposażenia i odpornością na czynniki zewnętrzne, takie jak temperatura otoczenia i zmiany ciśnienia. Wspólnymi cechami są agregaty chłodnicze z możliwością ciągłego przepływu w celu utrzymania odpowiedniego zakresu temperatury przechowywania (od -30 do +30°C) przy wymaganej wilgotności. Kontenery chłodnicze mają izolowaną konstrukcję nadwozia z hermetycznym uszczelnieniem, co oznacza, że ze wszystkich stron zawierają również panele izolacyjne. Jeśli chodzi o wykorzystanie kontenerów chłodniczych do celów frachtowych, transport często odbywa się drogą morską. Oznacza to, że system chłodzenia będzie musiał być zamontowany w kontenerze, aby mógł on nadal działać z optymalną wydajnością podczas całego procesu.

Kontener izotermiczny - czym jest?

Kontener izotermiczny można zdefiniować jako pojemnik utrzymujący stałą temperaturę. Jest to możliwe, dzięki zastosowaniu odpowiedniej izolacji. Izolacja kontenerów wykonana jest z różnych materiałów. Niektóre wykonane są z poliuretanu, niektóre wypełnione są naturalnymi materiałami, takimi jak len czy wełna, a inne są wykonane z pianki. Różne materiały izolacyjne mają różne właściwości, co widać po ich współczynniku izolacyjności termicznej. Izolacja piankowa ma najwyższy współczynnik, ponieważ jest w stanie wypełnić wszystkie szczeliny powietrzne. Jest więc używana najczęściej. Kontenery izotermiczne są ważną częścią branży żeglugowej. Korzystanie z kontenera izotermicznego ma wiele zalet, ponieważ nie potrzebuje prądu i może zmniejszyć zużycie energii. Zapewnia również, że żywność lub inne przedmioty znajdujące się w środku pozostają świeże przez dłuższy czas ze względu na warstwę izolacyjną.

Czy kontenery chłodnicze i izotermiczne się różnią?

Kontener izotermiczny różni się od chłodniczego przede wszystkim tym, że nie posiada agregatu. Takie kontenery produkuje się jednak rzadko. Najczęściej wykorzystywany w transporcie typ kontenera łączy w sobie wszystkie omówione cechy i posiada zarówno urządzenie chłodzące, jak i izolację piankową.