Kontenery - Eco Containers

Jakie są wymiary kontenerów morskich?

wymiary kontenerów

Jakie są wymiary kontenerów morskich? Kontenery morskie są w dzisiejszych czasach czymś, w co większość większych firm zajmujących się handlem uznaje za bardzo opłacalne. Nie ma się czemu dziwić. Same w sobie stanowią bowiem klucz do wielkich inwestycji i zamawiania zarówno niewielu ponadgabarytowych, jak i wielu małych rzeczy z krajów, w których są one znacznie tańsze. Nie ulega wątpliwości fakt, że ich zakup może być opłacalny. Z tym jednak, że na rynku istnieją modele odznaczające się bardzo różnymi wymiarami. Jakie są te najpopularniejsze i jak dobrać taki, który sprawdzi się najlepiej w konkretnym przypadku?

Najbardziej standardowe kontenery morskie

Jakie są wymiary kontenerów morskich? Otóż można je spotkać w trzech najbardziej typowych dla nich wymiarach. Na rynku królują tutaj kontenery 20' oraz 40'. Każdy z nich odznacza się zgoła odmienną długością. Mowa o kolejno trzech, sześciu oraz dwunastu metrach. Są to trzy najbardziej typowe długości, co jednak nie oznacza, że nie zdarzają się kontenery mniejsze lub większe (albo też pośrednie). Wiele zależy tutaj od ich producenta. Wielu spośród nich pozwala nawet personalizować wymiary kontenera, dostosowując jego rozmiary do wymagań konkretnego klienta.

Najbardziej standardową wysokością kontenerów morskich jest 2,59 metra. Na rynku nie brakuje jednak tak zwanych kontenerów High Cube. Ich wysokość, jak sama nazwa mówi, jest nieco zwiększona i wynosi 2,90 metra. Niezależnie od rodzaju kontenera, jego bryła to zwykle prostopadłościan. Rzadko kiedy widzi się kontenery w innej kubaturze (chociażby te kwadratowe).

Warto wiedzieć: większość kontenerów morskich wykorzystywanych jest w celach transportowych. Istnieje również coraz częstsze ich zastosowanie mieszkalne. Ludzie uznają je za świetne pod tym względem głównie ze względu na cenę, ale i możliwość bardzo dużej ich personalizacji.

kotenery morskie.

Jak wybrać odpowiednią wielkość kontenera morskiego?

O żadnym ze standardowych rozmiarów kontenera nie da się powiedzieć, że jest tym najlepszym. Wiele tutaj zależy od indywidualnych upodobań, ale też planów związanych z jego konkretnym wykorzystaniem. Choć logika nakazywałaby zaopatrzyć się w jak największy kontener, tak naprawdę nie zawsze okazuje się to opłacalne. Zwłaszcza jeśli nie będzie się w stanie w pełni wypełnić jego powierzchni. Mniejsza opłacalność w takim przypadku wynika z wyższych opłat, jakie trzeba uiścić przy transportowaniu większych kontenerów. Jaka jest zatem odpowiednia wielkość kontenera? Należy ją określić poprzez spojrzenie na takie rzeczy, jak:

gabaryty przedmiotów, które zazwyczaj się transportuje - jeżeli ma się tendencję do tego, by przewozić większe przedmioty (ale też chociażby pojazdy czy maszyny), powinno się postawić na kontenery o większych gabarytach. Jeśli zaś zajmuje się transportem tak zwanej "drobnicy", w tym przypadku rozmiar nie ma większego znaczenia. Zwłaszcza jeśli jest w stanie  znacząco zredukować koszt całego przedsięwzięcia;
budżet, jakim się dysponuje - większe kontenery morskie kosztują znacznie więcej, a ich transportowanie również jest bardziej kosztowne. Dlatego też powinno się umiejętnie dobrać kontener do własnego budżetu, nie zwracając uwagi wyłącznie na jego jednorazowy koszt (zwłaszcza że ten można znacząco zredukować poprzez zakup kontenera używanego - z outletu), ale tez na koszt związany z jego eksploatacją;
rodzaj kontenera, na który się stawia - niektóre wielkości są charakterystyczne dla konkretnego rodzaju kontenera i po prostu nie sprawdzają się w przypadku tych większych lub mniejszych. Liczy się to, aby postawić na rodzaj spełniający indywidualne oczekiwania - to to jest znacznie ważniejsze od jego ostatecznego rozmiaru;
miejsca na przechowywanie - kontener nie znajduje się stale w podróży. Między kolejnymi wyprawami, trzeba będzie go gdzieś składować - a nie zawsze ma się na to odpowiednio dużo miejsca. Dlatego też powinno się postawić kontener w rozmiarze, który nie sprawi problemu w jego magazynowaniu i zabieraniu w kolejne ekspedycje.

Naturalnie rzecz biorąc na kontenerach nie powinno się oszczędzać planując ich wykorzystanie w charakterze mieszkalnym. Tutaj dobrze byłoby zainwestować w kontener większy - zwłaszcza że te niewielkie rzadko kiedy są w stanie przyczynić się do powstania kilku pokoi. Tutaj jednak, ze względu na charakter takiego zastosowania, warto pamiętać, że można łączyć kilka kontenerów w całość. Z czasem własny "dom" powstały na ich bazie można zatem rozbudowywać o kolejne segmenty o różnym zastosowaniu.

Podsumowanie

Wiedząc już, jakie są wymiary kontenerów morskich, bardzo łatwo jest się w stanie wybrać taki, który będzie odpowiadał indywidualnym potrzebom. Równie ważny co ich odpowiedni rozmiar jest też jednak ich dostawca. Zaopatrując się w kontener warto zadbać o wybór takiego, który będzie solidny i godny zaufania. Nawet jeśli celuje się w kontener używany (z outletu), sprawdzony jego dostawca zadba o to, by odznaczał się on odpowiednią jakością i da gwarancję, że będzie mógł być użytkowany co najmniej przez kilkanaście najbliższych lat.