Kontenery - Eco Containers

Jakie kontenery nie kwalifikują się do transportu morskiego?

kontener morski

Jakie kontenery nie kwalifikują się do transportu morskiego?

Najważniejsze zalety transportu morskiego

Trzeba zauważyć, że transport morski to naprawdę rozmaite plusy. Dla wielu osób zainteresowanych tym zagadnieniem przede wszystkim liczą się kwestie finansowe. Okazuje się, że można bowiem liczyć na bardzo atrakcyjne ceny. Wyróżniamy różne formy transportu. Coraz popularniejsza jest m.in. drobnica morska. Ładunek tego typu nie zapełnia całego kontenera. Klient płaci tylko za swój towar. W czasie jednego transportu są realizowane zamówienia od rozmaitych podmiotów. To oznacza zaś spore oszczędności. Innym sposobem transportowania jest wariant FCL. W tym przypadku na danym statku znajdują się już wyłącznie rzeczy od jednego dostawcy. Atrakcyjne ceny to tylko jedna z zalet. Transport morski to opcja pozwalająca na dostarczenie towarów (z jednej lokalizacji do drugiej), które mają np. specyficzne gabaryty. Inne warianty dostępne na rynku czasami w ogóle się nie sprawdzają, jeśli jakiś produkt jest np. wyjątkowo duży itd. Analizując ten temat trzeba również wspomnieć o tym, że transport morski pozwala załadować bardzo duże ilości ładunków. To wpływa na czas oraz tak samo warunki finansowe. Można oczywiście decydować się na małe partie towarów. Czasami taka opcja jest natomiast wybierana, ponieważ dana firma ma ograniczone możliwości pod kątem magazynowania itp. Jeśli jednak ktoś chce przetransportować spore ilości ładunków, to jak najbardziej może na to liczyć. Dodatkowo transport morski jest realizowany w różne zakątki świata.

Towary niebezpieczne także mogą być transportowane

Wbrew temu, co mogą sobie niektórzy pomyśleć, transport morski jest wyjątkowo uniwersalny. Nie da się ukryć, że alternatywne metody borykają się zaś z rozmaitymi ograniczeniami. Tutaj nie trzeba się nimi przejmować. Wszak transport morski świetnie nadaje się np. do drobnicy oraz tak samo do relatywnie sporych ładunków. Należy zauważyć, że to świetna opcja pozwalająca na bezpieczne transportowanie różnych surowców. Chodzi nam np. w tym momencie o zboża, czy drewno. Transport morski to także polecane rozwiązanie dla osób, które chcą dostarczyć z jednej lokalizacji do drugiej węgiel. To jednak nie wszystko na tej płaszczyźnie. Należy podkreślić, że transport morski znakomicie sprawdza się w przypadku materiałów niebezpiecznych. Niektórych z nich nie można przewozić np. drogami polskimi lub zagranicznymi. Właśnie ze względu na bezpieczeństwo. Jeśli wybierzesz natomiast profesjonalistów od tego zagadnienia, to swobodnie możesz zdecydować się na transport morski takich elementów, jak np. produkty łatwopalne. Co jeszcze może być transportowane tym sposobem? Chodzi o chemikalia. Co więcej, na statkach często lokowane są również materiały wybuchowe. Oczywiście, nie jest tak, że można je załadować i rozładować bez podjęcia pewnych dodatkowych kroków. O co tutaj jednak chodzi w praktyce? Wszystkie materiały (potencjalnie niebezpieczne) zaliczane do tej właśnie kategorii muszą być właściwie przystosowane do transportu. Przede wszystkim trzeba zastanowić się, jak dużo tych elementów może znaleźć się na statku. Muszą one być ulokowane w odpowiednim miejscu. Chodzi o to, by nie stanowiły żadnego zagrożenia np. dla innego przewożonego asortymentu. Ma to zaś szczególne znaczenie w przypadku drobnicy morskiej. Liczy się właściwe zabezpieczenie, oznaczenie i spełnienie wszystkich norm. Wtedy można dopiero zrealizować transport morski takich właśnie materiałów.

Jaki asortyment nie nadaje się do transportu morskiego?

Transport morski ma wiele zalet. Są też jednak pewne minusy. Trzeba tutaj wspomnieć o relatywnie długim czasie oczekiwania. Niekiedy transport morski trwa kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt dni. Nie wspominamy o tym przypadkowo. Właśnie od tego czynnika zależy m.in. to, jakie produkty nie są odpowiednie do transportu morskiego. Chodzi przede wszystkim o asortyment o stosunkowo krótkim terminie przydatności do spożycia lub zastosowania w praktyce. W związku z tym transport morski nie jest najlepszym wyborem w przypadku niektórych produktów spożywczych. Chodzi nam w tym momencie np. o jogurty, wędliny, czy sery pleśniowe itp. Są także inne rzeczy, które mają krótki termin pod kątem optymalnego zastosowania.

Kiedy jeszcze nie decydować się na transport morski? Jeśli musisz coś stosunkowo szybko dostarczyć do lokalizacji docelowej, to wtedy lepiej postawić na inne warianty. Są one droższe, ale też szybsze. Pamiętaj, że transport morski jest natomiast uzależniony np. od warunków atmosferycznych. Zakładany czas dostarczenia asortymentu może zatem wydłużyć się z przyczyn niezależnych od konkretnej firmy działającej w tej branży. Niemniej jednak transport morski jest bardzo często wybierany. Można bowiem liczyć na wiele zalet, a sama opcja jest uniwersalna. Jak widać, nie ma bowiem zbyt wielu produktów, które nie mogą być transportowane w ten sposób.