Kontenery - Eco Containers

Ile kosztuje i jak odbywa się transport kontenera?

kontener morski

Ile kosztuje i jak odbywa się transport kontenera? Kontenery morskie już długi czas temu stały się czymś, co wiele firm przewożących towary z odległych państw świata uznaje za szalenie opłacalne i po prostu praktyczne. Z uwagi na ich olbrzymie gabaryty, stanowią świetny środek do przewożenia zarówno ponadgabarytowych, jak i tak zwanej drobnicy (w transporcie tej ostatniej spełniają się zdecydowanie najbardziej). Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jakie są koszty transportu tego typu kontenera i jak ten tak właściwie się odbywa. Te wszystkie kwestie postaramy się opisać w naszym dzisiejszym wpisie.

Jaki jest koszt transportu kontenera morskiego?

Ile kosztuje i jak odbywa się transport kontenera morskiego? Nie da się powiedzieć, by był on najtańszy - zwłaszcza patrząc na niego z perspektywy firmy dopiero debiutującej na rynku, dla której każda kolejna inwestycja stanowi pewnego rodzaju wyzwanie. Z dalszej perspektywie jednak i przy dużym obrocie towarów, jest on bardzo opłacalny. Zwłaszcza przy porównywaniu go z innymi rodzajami transportu i zaopatrywania magazynu własnej firmy w nowe produkty.

Największą efektywność cenową osiąga się w momencie, kiedy posiadany przez siebie kontener wypełnia się po brzegi - wtedy też maleje koszt przewiezienia każdego kolejnego przedmiotu, który znajdzie się w jego obrębie. Im mniejszy poziom zapełnienia, tym bardziej wzrośnie koszt całej usługi. Należy pamiętać, że ta w bezpośredni sposób konkuruje z transportem kolejowym, który już sam w sobie jest bardzo atrakcyjny i wygodny.

Rozważając koszt przewożenia kontenerów należy wziąć pod uwagę wiele pomniejszych aspektów. Jest on stricte indywidualny i zależny od takich czynników, jak:

kraj wyjściowy i docelowy - choć kontenery morskie zdecydowanie najczęściej kursują na trasie Chiny - Polska (i odwrotnej), przedsiębiorcy dość często wykorzystują je również do transportu między zgoła odmiennymi krajami - wiele tutaj zależy od umów, potrzeb oraz kontaktów. Kraj ma duże znaczenie w kosztach całej inwestycji. Jeżeli mowa tutaj o transporcie europejskim (kontenery można transportować drogą lądową), jest on tańszy od tego międzykontynentalnego;
stopień zapełnienia kontenera, o którym powiedzieliśmy już wcześniej;
cło przy transporcie niektórych produktów między wybranymi państwami świata. Opłaty celne często bywają bardzo wysokie;
wielkość kontenera - przewoźnicy (zwłaszcza morscy) przy ustaleniu kosztu transportów biorą też pod uwagę wielkość kontenera - im on większy, tym większe opłaty oni narzucają.

Jak dokładnie przebiega tego typu transport?

Kontenery są najczęściej w pełni wykorzystywane w obu kierunkach, w których się udają. Oznacza to, że wysyłając takowy do Chin najczęściej wysyła się w nim produkty, które mają tam trafić (na bazie umowy z wybraną chińską firmą). Dopiero wtedy wraca on z tym, po co tak właściwie się go wysyła.

Pierwszym krokiem na drodze kontenera do państwa docelowego jest jego odpowiednie sprawdzenie mające na celu sprawdzenie jego przygotowania właśnie do przebycia konkretnej trasy. Kupując kontener od zaufanej firmy ma się pewność, że przejdzie on testy jakościowe. W kolejnym kroku kontener wypełnia się produktami, które muszą być przewiezione. Ważne jest, aby zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie - zwłaszcza wtedy, gdy są podatne na jakiekolwiek uszkodzenia. Przede wszystkim należy jak najbardziej ograniczyć ich mobilność i sprawić, by nie mogły poruszać się po wnętrzu kontenera. Tylko wtedy będzie się miało pewność, że są odpowiednio zabezpieczone.

Jeśli kontener wysyła się drogą morską, musi on trafić do portu wyjściowego. Konieczne jest dogadanie szczegółów na ten temat z firmą dokonującą transportu lądowego, by ta przekazała go przewoźnikowi statkowemu. na miejscu docelowym konieczne jest odebranie go, również przez firmę pośredniczącą w tym. Kolejny etap transportu kontenera jest identyczny - z tym jednak, że przebywa on wtedy drogę powrotną, przewożąc już właściwy produkty z Chin (czy skądinąd) do Polski. Tutaj jest znacznie łatwiej, gdyż można w bardziej dowolny sposób wybrać przewoźnika, który dostarczy kontener w konkretne miejsce (chociażby do magazynu, w którym produkty z niego będą miały być rozładowane).

Podsumowanie

Ile kosztuje i jak odbywa się transport kontenera? Wiedząc o tych dwóch rzeczach tak właściwie pozyskuje się komplet informacji związanych z opłacalnością całej inwestycji w kontenery. Prawda, ta zazwyczaj okazuje się szalenie opłacalna - nie zawsze jednak tak jest i nie każda firma będzie w stanie wycisnąć z niej tyle, ile inni (zwłaszcza najwięksi zawodnicy na rynku).

Decydując się na kontenery morskie warto mieć na uwadze to, jak istotne jest postawienie na jak najwłaściwszą firmę, która je dostarcza. To ona tak właściwie ma największy wpływ na ich opłacalność oraz to, czy transport danego kontenera będzie się zawsze odbywał zgodnie z planem (w przypadku jego dowolnego uszkodzenia, mogą być w nim problemy). Należy więc pamiętać, by wybrać tę doświadczona i cieszącą się renomą na polskim rynku. Wtedy też będzie się w stanie zagwarantować sobie najwyższy poziom zadowolenia.