Kontenery - Eco Containers

Czym jest drobnica morska?

kontener morski

Czym jest drobnica morska?

Drobnica morska - czym się charakteryzuje?

Czym jest ładunek drobnicowy? Co rozumiemy pod tym pojęciem? Chodzi przede wszystkim o przetworzone produkty oraz gotowe wyroby. Są one przystosowane do transportu drogą morską. A taka właśnie opcja jest coraz częściej wybierana. Należy zauważyć, że drobnica morska jest określana skrótem LCL. Co to jednak oznacza w praktyce? LCL to nic innego, jak "Less than Container Load". Chodzi zaś o rodzaj transportu morskiego, dzięki któremu zainteresowani Klienci mogą sprowadzić produkty itp. w atrakcyjnej cenie. Jest ona niższa w porównaniu do transportu lotniczego. Ładunek drobnicowy często jest rozumiany jako towary relatywnie małe i bardzo lekkie. Jest to jednak nie do końca dobre podejście do tego zagadnienia. Wszak drobnica morska może mieć nawet… kilka ton. Trzeba jednak zauważyć, że towary zaliczane do tej kategorii nie zapełniają w 100% kontenera. W czasie wyboru tej opcji warto skupić się nie tylko na dobraniu parametrów. Liczy się także to, by drobnica morska była odpowiednio przystosowana do tej formy transportu. W związku z tym towar powinien być właściwie zapakowany. W tym celu najczęściej używa się zaś skrzyń, kartonów, palet, czy zbiorników. Niekiedy stosowane są także worki i bele. Z racji tego, że ładunek drobnicowy od jednego Klienta nie zapełnia całego kontenera, firmy zajmujące się zawodowo tym tematem realizują zamówienia od jednocześnie kilku podmiotów.

Jakie są najważniejsze zalety?

Nie da się ukryć, że transport drobnicowy ma naprawdę wiele zalet. Niektórzy co prawda wskazują, że taka opcja jest czasami wyjątkowo czasochłonna. Niekiedy trzeba czekać na określone towary kilkanaście lub kilkadziesiąt dni. Mimo wszystko i tak nie brakuje osób decydujących się na transport morski. Dlaczego tak się dzieje? To opcja pozwalająca na zaoszczędzenie bardzo dużej ilości pieniędzy. Wiele podmiotów wszystko sobie precyzyjnie kalkuluje. Szybko wychodzi im, że o wiele bardziej opłaca się zdecydować na transport morski niż np. lotniczy. Zainteresowani mają do wyboru nie tylko wariant drobnicowy. Można np. zdecydować się także na transport kontenerem morskim typu FCL. Warto zauważyć, że jest on dedykowany dla relatywnie większych ładunków. W tym przypadku cały kontener jest wypełniony rzeczami wyłącznie od jednego dostawcy. W takiej sytuacji trzeba oczywiście liczyć się z większymi wydatkami. Kiedy jeszcze wybrać LCL? Jest to też znakomite rozwiązanie dla firm potrzebujących do działania relatywnie małych partii towarów, które są zamawiane stosunkowo często. Dzięki temu płynność działania podmiotu nie zostanie zachwiana, a ceny będą bardzo atrakcyjne. W ten sposób nie trzeba też jednorazowo inwestować sporych środków, co szczególnie dla małych przedsiębiorców mogłoby być problemem. Dlaczego jeszcze tak wiele osób decyduje się w dzisiejszych czasach na transport drobnicowy? Nie każda firma posiada duże, pojemne magazyny. Drobnica morska to także znakomite rozwiązanie pod tym względem. Nie trzeba bowiem niepotrzebnie inwestować np. w dodatkowe magazyny. Można zatem swobodnie zamawiać małe ilości towaru.

Od czego zależą finalne wydatki?

Nic zatem dziwnego, że coraz więcej firm decyduje się na transport drobnicowy. Kto szczególnie powinien zainteresować się takim właśnie wariantem? Są to podmioty o relatywnie małym zasięgu działania. Dla nich drobnica morska to optymalny wariant. Jedynym minusem jest ewentualnie czas oczekiwania na zamówione towary, dlatego trzeba dokładnie zapoznać się z tym aspektem jeszcze przed złożeniem zamówienia. Na szczęście na naszym rynku są profesjonalne firmy, które gwarantują, że ładunek zostanie dostarczony naprawdę relatywnie szybko. A zalet nie brakuje. Trzeba podkreślić, że można m.in. liczyć na wyjątkowo niskie ceny (szczególnie, gdy porównamy je z innymi formami transportu). Tak, jak wspominaliśmy, to znakomita opcja dla osób, które nie posiadają np. stosunkowo dużych magazynów. Dużo firm (zainteresowanych tym właśnie zagadnieniem) zastanawia się, od czego zależą natomiast ostateczne ceny. Jakie czynniki warto uwzględnić? Wbrew temu, co sądzą niektórzy, ta kwestia wcale nie jest tak skomplikowana, jak może wydawać się na samym początku. Przede wszystkim jest to zależne od odległości. Należy zatem dokładnie określić (składając zamówienie) port początkowy i docelowy. Ponadto na cenę wpływają parametry ładunku drobnicowego. Chodzi o wymiary i wagę. Co jeszcze jest tutaj istotne? Okazuje się, że koszt transportu typu drobnicowego jest zależny od opłat portowych i celnych. Do tego wszystkiego trzeba oczywiście dodać podatki. Jeśli zainteresowała Cię taka opcja transportu, to warto skontaktować się z fachowcami. Specjaliści wszystko dokładnie wyjaśnią i obliczą. Potem będziesz mógł zdecydować się, czy cena jest dla Ciebie atrakcyjna.