Projekt domu z kontenera - co uwzględnić?

Projekt domu z kontenera - co uwzględnić?

Domy z kontenerów morskich to obiecująca branża dla indywidualnego budownictwa mieszkaniowego. Wykorzystanie starych kontenerów transportowych pozwala na generowanie niepowtarzalnych projektów wzorniczych. W naszej firmie dostępne są gotowe projekty kontenerów, z których powstają domy letniskowe, biura, sklepy, magazyny, pomieszczenia dla pracowników na budowie. Zajmujemy się również modyfikacją kontenerów na cele mieszkalne. Można wybrać jedną z gotowych opcji lub zamówić indywidualne opracowanie według własnych wymiarów i z niezbędnym wyposażeniem.Tak powstanie projekt domu z kontenerów morskich, który spełni potrzeby każdego z domowników.

Pomysły na domy kontenerowe

Rozwój kierunku związany jest z nazwiskiem amerykańskiego architekta Adama Culkina, który na przedmieściach New Jersey zbudował pierwszy dom z kontenerów transportowych. Do budowy mieszkań Culkin wykorzystał pięć standardowych 40-stopowych kontenerów. Nasza firma potrafi z metalowego kontenera zrobić dowolne pomieszczenie niezbędne do zamieszkania z rodziną. Do takiego domu można również podłączyć wodociąg i kanalizację, umieścić podgrzewacz wody i zrobić łazienkę i kuchnię jak w tradycyjnym domu jednorodzinnym. Wybierając projekt domu z kontenera trzeba jednak uwzględnić wiele aspektów.

Korzystając z kombinacji ustawionych kontenerów jeden na drugim lub sąsiadujących ze sobą kontenerów 20' i 40', uda się stworzyć swój własny dom mieszkalny. Dom kontenerowy może zawierać taras, balkon, wygodne sypialnie, biuro, warsztat i nie tylko. Możliwości są nieskończone. Niezależnie od tego, czy jest to główny dom, czy dom tymczasowy, odpowiednio zmodyfikowane kontenery mogą zapewnić funkcjonalność i doskonałą estetykę.

Najważniejsze kwestie w budownictwie kontenerowym

Bezpieczeństwo budowy to kluczowy aspekt, który należy wziąć pod uwagę podczas tworzenia domu mieszkalnego. Projekt domu z kontenera - co uwzględnić:

  • Specyfika odciążenia działki, która przeznaczona jest pod budowę domu. Potrzebna jest absolutnie płaska ziemia, ponieważ taki dom jest najczęściej montowany na płytach betonowych.

  • Obecność belek nośnych w celu zachowania sztywności: elementy nośne muszą być równomiernie rozmieszczone na całej powierzchni budynku, aby zapobiec deformacji podłogi / sufitu. Konstrukcje należy montować na skrzyżowaniach pomieszczeń mieszkalnych oraz w punktach mocowania schodów.

  • Fundamenty. W przypadku mieszkania z kontenerów morskich odpowiednie są bloki fundamentowe o różnych konfiguracjach, (jeśli dom jest jednosekcyjny, to często umieszcza się go na standardowej płycie żelbetowej).

Projekt domu z kontenera - co uwzględnić?

Bezpieczeństwo budowlane w przypadku domów kontenerowych

Konieczne jest zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa przeciwpożarowego, dlatego zalecamy wybór materiałów izolacyjnych i wykończeniowych w oparciu o ten parametr. Ponadto, aby zapewnić bezpieczne mieszkanie w projekcie, należy odpowiednio odzwierciedlić względne położenie bloków mieszkalnych: maksymalne granice występu i kąt nachylenia względem siebie. Ponadto dokumentacja projektowa musi uwzględniać warunki środowiskowe na danym terenie: należy wziąć pod uwagę zmianę ogólnych parametrów konstrukcji metalowych w ciepłych i zimnych porach roku.

Prace budowlane bez wstępnego posadowienia nie są zalecane, ponieważ osiadanie gleby jest możliwe nawet przy niewielkiej masie konstrukcji. Jeśli gleba jest miękka lub bagnista, dom może być ustawiony na specjalnych stosach. Jednak najczęściej budowa domu kontenerowego dotyczy stabilnego terenu, który jest wypoziomowany na bloczkach betonowych. Jeżeli stawiany jest dość duży budynek wykorzystywane są stopy fundamentowe, przy czym w miejscach podparcia wylewa się beton.

Obróbka antykorozyjna to obowiązkowa praca na etapie przygotowawczym. Jeśli kupuje się nowe kontenery, nie trzeba się martwić o ten aspekt prac budowlanych. Jeśli kupowane są kontenery używane konieczne jest ich prawidłowe zabezpieczenie. Początkowo kontener jest całkowicie wyczyszczony, wszystkie panele wewnętrzne są usuwane ze ścian i podłogi. Sekcje metalowe są czyszczone i nakładana jest nowa warstwa ocynkowana. Podczas prac malarskich stosowane są środki antykorozyjne.

Jaki dach na domy kontenerowe?

Taki dom może mieć płaski lub spadzisty dach z dużą ilością rynien. Przestrzeń na poddaszu powinna mieć klasyczną konfigurację poddasza. Po zainstalowaniu ramy trzeba zainstalować krokwie mocowane do kontenerów za pomocą standardowych metalowych łączników. Ostatnim etapem jest formowanie i montaż drewnianej listwy. Na kontenerze układane są profilowane blachy. Aby zapobiec przeciekaniu dachu i gniciu krokwi, pomiędzy łatami a metalowymi panelami układana jest warstwa izolacyjna np. wełna szklana. Również mieszkania kontenerowe można izolować pianką poliuretanową. Panele elewacyjne należy zamontować na wierzchu warstwy izolacyjnej, aby nadać domowi atrakcyjny wygląd i chronić izolację termiczną przed wilgocią.

Równie ważne jest ocieplenie wnętrza budynku. Konieczne jest zaizolowanie: miejsc z pęknięciami i dużymi szczelinami.Trzeba również zwrócić uwagę na obszary o wysokiej przewodności cieplnej. Jeśli zignorujemy izolację, to zimą strefy te ostygną najszybciej. W domach kontenerowych do takich problemów należy prawie cała konstrukcja, dlatego konieczne jest uwzględnienie kosztów izolacji termicznej. Zaleca się montaż izolacji wewnętrznej za pomocą plastikowych łączników.

Nasza firma dostarcza kontenery specjalnie przystosowane do indywidualnej zabudowy mieszkaniowej. Posiadają one podstawowe wykończenie i są przygotowanie do podłączenia do sieci użyteczności publicznej.Tutaj nie ma trudności: zaopatrzenie w wodę, prąd dostarczane są w standardowy sposób. Można również wykorzystać panele fotowoltaiczne do uzyskania własnej energii elektrycznej. Ważne! Montaż wentylacji to ważne zadanie. Otwory są łatwe do wycięcia, ponieważ ścianki są wykonane ze stosunkowo cienkiego metalu. Rury wentylacyjne mogą być przymocowane do standardowych łączników: ważniejsze jest ich zaizolowanie, aby zapewnić bezpieczną pracę w chłodne dni.