Kontener morski jako budynek mieszkalny?

Kontener morski jako budynek mieszkalny?

Od jakiegoś czasu projekty na mikrodomy, domy na kółkach czy domki na wodzie zyskały na popularności. Wykorzystywanie kontenerów morskich w niekonwencjonalny sposób również staje się coraz bardziej modne. Skoro są one używane jako magazyny, biura a nawet galerie, to dlaczego nie spróbować zbudować z nich mieszkania? Jeszcze niedawno wydawałoby się, że jest to niemożliwe, ale przy wykorzystaniu dzisiejszych możliwości i nowoczesnej technologii możemy z kontenera morskiego postawić nawet inteligentny dom. Jest to na pewno tańsza alternatywa dla zwykłego domu. A jego powstanie nie trwa dłużej niż trzy miesiące. Dodatkowo jest to solidny i prosty sposób na ekologiczny tryb życia. 

Projekt domu z kontenerów

Odkąd pojawił się pomysł na mieszkanie w kontenerach powstało kilka firm, które sprzedają gotowe domki - ocieplone, wyposażone. Co jeśli chcemy, żeby nasz dom był jedyny w swoim rodzaju? Najważniejszą rzeczą, bez której nie można zacząć planowania naszego kontenerowego domu jest projekt. Kiedy zdecydujemy się już na tego rodzaju budynek musimy zlecić projekt i zakupić kontener. Najlepszym wyborem będzie właśnie kontener morski, ponieważ do ich konstrukcji używa się stali nierdzewnej. Jest on dodatkowo ocynkowany, pokryty ochronną warstwą farby i żywicy epoksydowej. Możemy zdecydować się na kontener używany lub nowy, jednak z tym pierwszym będzie na pewno  więcej pracy. Taki kontener trzeba oczyścić w specjalny sposób, żeby pozbyć się niebezpiecznych substancji. 

Budynek modułowy

Domy z kontenerów są budynkami modułowymi, dzięki czemu ich budowa zajmuje bardzo mało czasu. Sama konstrukcja kontenera jest bardzo prosta, bo jest to niezależna rama stalowa. Jest ona piaskowana i zabezpieczona antykorozyjną powłoką. Ściany, podłoga i sufit są zrobione z ocynkowanej blachy, która jest wzmocniona i wypełniona materiałem izolacyjnym. Kontenery ociepla się w ten sam sposób co tradycyjne domy czy mieszkania. Tak samo jest jeśli chodzi o elewacje budynku. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup kontenera używanego, który był zaadoptowany jako biuro, ponieważ będzie on wcześniej ocieplony i wzmocniony. Takie budynki zazwyczaj mają - 12,2 m długości, 2,4 m szerokości oraz 2,9 m wysokości.

Nie zawsze konieczne jest wylanie fundamentów pod kontener mieszkalny. Jeżeli będzie to dosyć mała konstrukcja, nie jest to potrzebne. Natomiast jeśli chcemy rozbudowany, piętrowy dom, fundamenty będą konieczne.

domy z kontenera

Pozwolenie na budowę

W przypadku, kiedy stawiamy tego typu budynek bez fundamentów - nie musimy składać dokumentów o pozwolenie na budowę. Jest on wtedy traktowany jako obiekt tymczasowy, wystarczy, że zgłosimy to tylko do odpowiedniej administracji. Są jednak minusy. Zgodnie z prawem, budynek tymczasowy może stać w jednym miejscu tylko przez określony czas. Później trzeba go przenieść i ponownie zgłosić do urzędu. Jeśli nie chcemy zmagać się z wynajmowaniem dźwigu i przenoszeniem domu, to najlepsze będzie jednak w tym przypadku wystąpienie o pozwolenie na budowę. 

Dom tego typu koniecznie powinien mieć podłączone wszelkiego rodzaju instalacje i przyłącza. Dzięki temu, mamy pewność, że będziemy mogli w pełni z niego korzystać. Co więcej brak instalacji lub niedbałe jej podłączenie może osłabić konstrukcję budynku - korozja, wilgoć. 

Z pewnością pojawia się też pytanie - co z ogrzewaniem? Domy z kontenerów są ocieplane w ten sam sposób co zwykłe domy. Należy jednak pamiętać o tym, że są wykonane z blachy i będą wymagały dodatkowej otuliny. Aby mieć pewność, że nie powstaną mostki termiczne, najlepiej będzie zainwestować w okna energooszczędne - tym bardziej, że ma być to dom ekologiczny. Jeśli jednak chodzi o ogrzewanie - najlepszym sposobem będzie ogrzewanie podłogowe. Dzięki temu nie ma potrzeby montowania grzejników ani kotłów i zaoszczędzimy sporo miejsca. Można również skorzystać z bardziej nowoczesnych sposobów ogrzewania jak - ogrzewanie promieniami podczerwonymi, które nie podgrzewa powietrza a ściany i przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu. Jest to o droższa metoda ogrzewania, ale z pewnością bardziej przyjazna dla środowiska. Trzeba także pamiętać o tym, że kontenerowe domki muszą być regularnie wietrzone. Oprócz ogrzewania warto zainwestować w klimatyzator. Blacha pod wpływem ciepła nagrzewa się, co może powodować wyższe temperatury wewnątrz podczas cieplejszych dni. Dzięki klimatyzacji w domku będzie też stały przepływ powietrza. 

Koszty domu z kontenera

Na jakie koszty musimy się w takim razie przygotować? Ceny kontenerów, z całą instalacją i wyposażeniem są zdecydowanie mniejsze niż budowa zwykłego domu. Najmniejsze, jednopiętrowe domki “pod klucz” o wielkości 25 mkw mogą kosztować już około 55 tysięcy złotych. Oczywiście ceny są zależne od tego jakie i ile modułów wybierzemy. Piętrowe domy mogą wahać się nawet w okolicach 200 tysięcy złotych. 

Podsumowanie 

Z pewnością domki z kontenerów morskich są idealnym rozwiązaniem dla osób, które lubią niecodzienne i designerskie budynki. Ich ceny zazwyczaj są niższe niż tradycyjnych domów. Na pewno jest to ciekawe i nowoczesne rozwiązanie dla wyjątkowych ludzi, których interesują nietypowe rozwiązania. Pewne jest, że koło takiego kontenera nikt nie przejdzie obojętnie.