Podłoże do posadowienia kontenerów

Podłoże do posadowienia kontenerów

Choć swoje podstawowe zastosowanie kontenery morskie znajdują w transporcie (właśnie morskim), coraz chętniej wykorzystuje się je w formie stacjonarnych magazynów, ale też budynków mieszkalnych. Nawet ich transportowe wykorzystanie nie oznacza tego, że nie będzie trzeba umiejscawiać ich na ziemi - na przykład na czas, w którym nie znajdują się w podróży. Jakie powinno być posadowienie właśnie pod nie? Dlaczego jest takie istotne? Tym tematem zajmiemy się w dzisiejszym wpisie.

Dlaczego odpowiednie posadowienie pod kontenery jest tak istotne?

Posadowienie jest czymś, o co powinniśmy zadbać tak szybko, jak to tylko możliwe i czemu powinniśmy nadać priorytet już w momencie zakupu kontenera. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na ten izolowany, mniejszy, większy, używany czy nowy (takie, ale i wiele innych znaleźć można między innymi w ofercie Eco Containers), jest ono czymś niezbędnym do jego prawidłowego przechowywania. Do zalet właściwie przygotowanego podłoża należą:

- gwarancja stabilności, dzięki której cały przechowywany przez nas w obrębie kontenerów towar będzie znajdował się na tym samym poziomie i nie będzie zagrożony jakimkolwiek przesunięciem;

- zapewnienie niezbędnej wentylacji podłogi, co z kolei ma bezpośredni wpływ na obecność wilgoci wewnątrz kontenera. Ten osadzony na właściwym podłożu będzie całkowicie jej pozbawiony;

- łatwiejsze przemieszczanie kontenera - ten umiejscowiony w najbardziej właściwy sposób łatwiej jest podnieść i przenieść na pojazd, który dostarczy go w miejsce docelowe.

Eksperci, którzy siedzą w tematyce kontenerów morskich od dawna zgodnie twierdzą, że przygotowanie właściwego posadowienia właśnie pod nie jest jednym z najważniejszych elementów przygotowań do ich zakupu. Ma ono wpływ nie tylko na codzienne użytkowanie tychże kontenerów, ale też na tempo ich eksploatacji. Jeżeli więc chcemy, aby były trwałe i nie zmuszały nas do nazbyt częstego dokonywania ich renowacji, zadbajmy właśnie o jego prawidłowe przygotowanie.

Posadowienie pod kontenery - jakie tak właściwie powinno być?

Najistotniejszą rzeczą przy przygotowaniu podłoża jest zadbanie o jego równość - nie może być w jakikolwiek sposób pochyłe, ale powinno być jak najbardziej stabilne. Grunt powinien posiadać podmurówkę, albo też ułożone w poziomie podkłady, które będą bezpośrednio przylegały do kontenera (lub kilku kontenerów). To zadanie mogą spełniać bloczki betonowe, które są też czymś najczęściej i najchętniej wykorzystywanym.

Przygotowując podłoże należy we właściwy sposób odsunąć bloczki posadowienia do wewnątrz (dalej od krawędzi kontenera), celem zapewnienia swobodnego odpływu wody z rur spustowych. Te znajdują się w narożnych słupkach kontenera.

Naturalnie rzecz biorąc rodzaj posadowienia należy dobrać odpowiednio do warunków i stanu, w jakim znajduje się konkretna działka. Liczy się w tym również przeznaczenie kontenera - innego rodzaju posadowienia użyjemy do kontenera mającego pełnić rolę stacjonarnego magazynu, innego z kolei do takiego z przeznaczeniem mieszkalnym. Jeszcze bardziej odmienne, bo najtańsze podłoże zastosujemy do kontenera, który na ziemi będzie się znajdował przez niedługi czas, niemal cały okres swojej żywotności spędzając w podróży.

Podczas przygotowywania posadowienia kontenera powinniśmy również zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju przyłącza, które będziemy planowali - zwłaszcza w przypadku kontenerów o przeznaczeniu mieszkalnym. Odpływ wody na przykład można puścić zarówno poprzez jego ścianę, jak i przez podłogę. W tym drugim przypadku będziemy musieli wziąć to pod uwagę właśnie przygotowując podłoże.

posadowienie kontenera

O co jeszcze zadbać przy zakupie kontenerów?

Właściwie przygotowane podłoże nie jest jedyną rzeczą, o której musimy pamiętać przy inwestowaniu w kontenery morskie. Równie istotna okazuje się chociażby ich właściwa izolacja. Ocieplenie kontenera w znaczący sposób wpływa na jego uniwersalność, ale też na wszystko to, co przechowujemy w jego obrębie - w szczególności jeśli mamy do czynienia z przedmiotami nad wyraz wrażliwymi na działanie zimna czy na wilgoć. Kontenery możemy ocieplić samodzielnie, jednak nie musimy tego robić. Możemy bowiem kupić gotowy kontener z poprowadzoną izolacją. Choć takie kontenery oferują tylko wybrane i doświadczone na rynku firmy, w tym chociażby Eco Containers, są one zdecydowanie warte swojej ceny - zwłaszcza, że oszczędzają nam sporo zachodu, którego w dalszej perspektywie ciężko będzie uniknąć.

Kupując kontener warto też zawczasu spojrzeć na przestrzeń, jaką będziemy mogli poświęcić na jego podłoże i to właśnie pod nią dobrać jego rozmiar, znajdując przy tym kompromis ze swoim własnym zapotrzebowaniem na miejsce w jego wnętrzu. Od określenia gabarytów kontenera, w które celujemy, tak właściwie powinniśmy rozpocząć jakiekolwiek działania w tym właśnie zakresie.

Podsumowanie

Będąc w posiadaniu kontenerów morskich, bardzo istotne jest przygotowanie podłoża właśnie pod nie. Warto sięgnąć przy tym po porady specjalistów, ale też po prostu zdać się na logikę. Już ona sugeruje to, jakie posadowienie sprawdzi się najlepiej pod nimi w naszym konkretnym przypadku. Pamiętajmy też, że wiele tutaj zależy od samego rodzaju, gabarytów oraz idących w parze z nimi wymiarów kontenera.