Jak wybrać rozmiar kontenera morskiego?

Jak wybrać rozmiar kontenera morskiego?

Kontenery morskie mogą mieć bardzo szerokie zastosowanie i można w nich przewozić dosłownie wszystko. Dzięki opcji chłodni i zamrażarki, bez problemu możemy przewozić w ich wnętrzach dosłownie każdy rodzaj towaru. Chcąc taki kontener, jaki rozmiar należy dopasować do swoich potrzeb? Na jakie wymiary zwrócić uwagę w przypadku przewożenia określonych produktów?

***

Popularność transportu morskiego

Prawdą jest, że transport samolotowy na przestrzeni ostatnich lat zdecydowanie wygrał nad wszystkimi innymi, przede wszystkim ze względu na to, że jest on szybki. Ten aspekt oczywiście stanowi tutaj priorytet, ale niesie za sobą i pewne ograniczenia. Tymi najważniejszymi jest przede wszystkim zbyt mała ilość miejsca, a więc przede wszystkim ograniczone możliwości, jeśli chodzi o ilość przewiezionego towaru. To wszystko więc sprawia, że transport morski wciąż cieszy się bardzo dużym powodzeniem i w wielu przypadkach stanowi bardzo dobry wybór dla każdego.

Wielkość kontenerów morskich

Kontenery morskie mają różne wielkości, dzięki czemu można je w pełni dostosować do swoich potrzeb, do oczekiwań i do wymagań. Różnią się one między sobą między innymi wymiarami wewnętrznymi, ale również wielkością otworów w drzwiach, jak również i w dachach. Każde są także inne pod względem samej ładowności, jak również i samego przeznaczenia. Każdy kontener, jaki znajduje się w ofercie danej firmy służy do przewożenia w nich zupełnie innych towarów. Jakie więc są rodzaje kontenerów? Jakie są największe? Jak dopasować odpowiednie właśnie pod siebie?

Wymiary kontererów

Różnorodne rodzaje kontenerów

W zależności od potrzeb, wybrać można odpowiednie rodzaje kontenerów, jak również i stosowne wielkości. Zupełnie inne rozwiązania wybierze ktoś, kto przewozi zabawki, inne ktoś, kto przewozi ryby. Na inne produkty należy postawić chcąc przewieźć kilka ton produktów, a na inne kilkanaście ton. Zawsze więc należy dopasować produkt pod swoje zapotrzebowanie. Wybierając więc kontener możemy postawić zarówno na taki uniwersalny, jak również i na specjalistyczny, w zależności od zapotrzebowania.

Kontenery uniwersalne zostały wykonane po to, aby przewozić w nich wszelkie towary drobnicowe. Ten rodzaj wykorzystywany jest w transporcie najczęściej. Najlepiej sprawdzają się tutaj rozmiary 20’ i 40’, w których można przewozić towar neutralny, w stosunkowo małej ilości. Do zwykłego przewiezienia towarów służyć będzie idealnie.

Kontenery specjalistyczne mogą mieć z kolei różnorodne opcje dodatkowe, inne wymiary, brak lub obecność odpowiednich drzwi. Jedne kontenery niewiele różnią się od takich uniwersalnych, są jednak zdecydowanie wyższe, a więc dobrze wykorzystuje się je do przewożenia towarów mających wyższą wysokość, jak również i do towarów przestrzennych. Tutaj można wybrać różnorodne ich wymiary, w zależności od tego, co nas interesuje i jaką ilość towaru mamy do przewiezienia.  Kolejne kontenery są otwierane od góry. Nie mają one drzwi, ale towar ładowany jest przez dach. Na górę można założyć po zapakowaniu towaru dach lub wybrać opcję z plandeką, jeśli towar wystaje poza kontener. Często w takich kontenerach przewozi się złom i inne produkty, które ze względu na różnorodne rozmiary, nie są w stanie zmieścić się przez drzwi. Kolejne to kontenery, które doskonale sprawdzają się przede wszystkim do przewożenia żywności, jak również i wszelkich produktów, które wymagają odpowiedniej temperatury. Na rynku dostępne też są duże kontenery, w których ładowane są towary ciężkie, jakie nie są w stanie zmieścić się w klasycznych kontenerach. 

Jakie są wielkości kontenerów?

Wybierając odpowiedni kontener, z całą pewnością główną uwagę należy przede wszystkim zwrócić na wymiar wewnętrzny, bo to od niego właśnie między innymi zależy to, ile towaru można załadować do środka. A oprócz rozmiaru, duże znaczenie ma także i rozmiar samych drzwi. trzeba bowiem sprawdzić, czy towar, który będziemy przewozić, ma szansę przez nie przejść.

Każda firma, która oferuje kontenery, może nieznacznie posiadać różnice, jeśli chodzi o same wymiary. W większości jednak przypadków są one bardzo podobne. 20’ to najpopularniejszy kontener, którego wymiary wewnętrzne mają długość około 6 metrów i szerokość nieco poniżej 2,5 metra. Jeśli chodzi o pojemność, wynosi ona około 33 metrów sześciennych. Większe są kontenery 40’, gdzie wymiary wewnętrzne wynoszą około 12 metrów długości i nieco poniżej 2 metrów szerokości. Pojemność kontenera wynosi około 67 metrów sześciennych. Jednak to do 20’ kontenera ładuje się cięższe towary, ponieważ gdyby to do 40’ załadować cięższe ładunki, złamałby się on w pół. Do kontenerów 40' ładuje się więc rzeczy większe ale lżejsze, a do kontenera 20' mniejsze ale cięższe.

Wyżej podane wymiary dotyczą kontenerów uniwersalnych, jakie znajdują się w ofercie firm sprzedających i wynajmujących kontenery. Jeśli zaś chodzi o poszczególne ich modele, te mają rozmiary dostosowane odpowiednio do konkretnych propozycji.